Celsius 120 milyon dolarlık borç ödedi: Tasfiye riski azalıyor

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşlerden negatif şekilde etkilenen ve şu anda çok ciddi bir likidite sorunu yaşayan merkezi kredi verme platformu Celsius, 24 saat içinde 120 milyon dolarlık borç ödemesi yaptı. Son ödemeyle birlikte şirketin tasfiyesi için Bitcoin'in düşmesi gereken fiyat da 4966 dolara indi.

Yaşadığı finansal zorluklardan ötürü 12 Haziran gününden bu yana platformdan çekim işlemlerine izin vermeyen kripto kredi ve faiz platformu Celsius, merkeziyetsiz kredi protokolü Maker’a olan borcunun 120 milyon dolarını 3 işleme bölerek son 24 saatte ödedi. Hatırlanacağı gibi, Celsius, wrapped Bitcoin (WBTC) olarak gösterdiği teminatların ardından Maker’dan yüzmilyonlarca dolarlık borç almıştı.

Tasfiye riski düştü

Maker borcunun bir kısmını ödeyerek Celsius, tasfiye riskini daha da azaltmış oldu. Bilindiği üzere merkeziyetsiz finans sisteminde kişi ya da kurumların aldıkları borçları zamanında ödeyememesi sonucunda protokoller teminat olarak gösterilen varlıkları otomatik olarak satıyor ve dolayısıyla kişi ya da kurumun varlıkları da tamamen tasfiye oluyor.
Yapılan son ödemelerle tasfiye olma durumu için Bitcoin fiyatının da 5000 doların altına (4966 $) inmesi gerekiyor.

DeFi protokollerine ayrı ayrı borçlar…

Zincir üstü veriler ise platformun sadece Maker’a değil, birden fazla DeFi protokolüne onmilyonlarca dolarlık borcu olduğunu gösteriyor. Verilere göre; Celsius’un Maker’a hala 82 milyon dolar borcu var. Maker dışında ise Compound’a 100, Aave’ye ise 175 milyon dolarlık borçlar söz konusu…

Son ödemelerle, Celsius hakkında ortaya atılan iflas iddiaları da şu anda büyük ölçüde azalmış durumda ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki, platformdan hala çekim işlemleri yapılamıyor ve bu işlemler açılmadan da herhangi bir müşteri rahatlığı söz konusu olmayacak gibi duruyor.

FTX alımdan vazgeçmişti

Finansal zorluk çeken bir başka “kripto bankası” BlockFi için de FTX borsası son olarak ciddi bir teklif yapmıştı. FTX’in BlockFi’ı satın almasına da kesin gözüyle bakılıyor. FTX, Celsius’u da satın alma girişiminde bulunmuş ancak bilançoda 2 milyar dolarlık bir boşluğu sebep göstererek alımdan vazgeçmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl