Celsius, eski yöneticisine hırsızlık davası açtı

Haziran ayında platformda çekim işlemlerini kapatan ve daha sonraki haftalarda da iflas başvurusu yapan Celsius, eski bir yönetcisini on milyonlarca dolarlık hırsızlıkla suçladı ve dava etti. Dava dosyasındaki bilgilere göre eski yöneticinin şirketi, Celsius'un hakkı olan varlıkların bir bölümünü NFT'lere dönüştürürken, bir bölümü ise mikserler vasıtasıyla başka cüzdanlara gönderildi.

Mayıs ayı başındaki Terra LUNA çöküşüyle beraber finansal açıdan zor bir döneme giren ve daha sonra Haziran ayında iflas eden Celsius şirketi, kurucularından olan Jason Stone ve onun şirketi Keyfi için hırsızlık davası açtı.

Bloomberg’in dava dosyalarından aktardığı bilgilere göre Celsius, Keyfi ve John Stone’un kendilerini varlık ve fon yönetimi konusunda kandırdığını, dolandırdığını ve on milyonlarca dolarlık zarara uğrattığını iddia ediyor. Celsiusü Stone’un hırsızlık yaptığını da öne sürüyor.

Dava dosyasındaki bilgilere göre Stone, Celsius’un para politikasını ve fon yönetimini 2020 yılından itibaren ellerine aldı ve yönetmeye başladı. Keyfi şirketinden gelen raporları hiçbir zaman yeterli bulmayan Celsius, Stone’un kontrolü altında olan kripto paraları, tarafların anlaşmasından aylar sonra geri istedi. Talep edilen fonların tümünü alamayan Celsius, Keyfi şirketinin ciddi şekilde yetersiz kaldığını, ayrıca sert volatilite dönemlerinde de iyi bir yönetim göstermeediğini belirtti.

“Kripto paralar NFT’lere çevrildi, diğerleri mikserlere gönderildi”

Celsius’un avukatları açtıkları davadaki şikayet dosyasında, şirketin hakkı olan kripto paraların bir bölümünün NFT’lere çevrildiğini, bir bölümünün ise karıştırıcılar vasıtasıyla izinin kaybettirildildiğini belirttiler:

“Davalıların Celsius’a karşı sorumluluğu çok zarar verici olmuştur. Keyfi şirketi, kötü yönetim ve aldatmaya ek olarak, Celsius’un varlıklarını NFT’lere dönüştürmüş ve çalmıştır. Bazı kripto paraların ise ABD Hazine Bakanlığı tarafından yakın zamanda yasaklanan bir kripto karıştırıcı uygulaması ile izleri kaybettirilmiştir”

Stone da geçen ay dava açmıştı

Temmuz ayında ise benzer bir davayı Jason Stone, Celsius’a karşı açmış ve kendisine potansiyel olarak uzun vadede ödenmesi gereken yüz milyonlarca dolar olduğunu ama bu meblağların ödenmediğini iddia etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl