Celsius krizinde Goldman Sachs devreye giriyor

Bitcoin haberleri goldman sachs

ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs, iflasla karşı karşıya kalan kripto kredi platformu Celsius’un varlıklarını satın almak için yatırımcılardan 2 milyar dolar toplamayı hedefliyor.

CoinDesk‘in ismi gizli tutulan kaynaklara dayandırılan haberine göre, sunulan anlaşma, iflas başvurusu halinde büyük olasılıkla yatırımcıların Celsius’un varlıklarını ucuz fiyattan satın almalarına imkan verecek. Haberde, Goldman Sachs’ın Web3 kripto fonları, iflastaki şirketlerin varlıkları konsunda uzman fonlar ve elinde bol miktarda nakit tutan geleneksel finans kurumlarıyla görüşme halinde olduğu, bu şirketlerden taahhüt talep ettiği belirtiliyor.

Wall Street Journal, Celsius’un yeniden yapılandırma hazırlıkları için Alvarez & Marsal’ı görevlendirdiğini yazmıştı. Ayrıca şirket, hukuk bürosu Akin Gump Strauss Hauer & Feld’in yeniden yapılandırma konusunda uzman avukatlarıyla da iş birliği içinde. Öte yandan Celsius, olası çözümler konusunda tavsiyelerde bulunması için küresel yatırım bankası Citigroup’un da desteğini istedi. Bu arada kaynaklar, Citigroup ve Akin Gump’ın Celsius’a iflas başvurusunda bulunmayı önerdiklerini aktardılar.

Ne olmuştu?

Bilindiği üzere 2018 yılında kurulan Celsius, kullanıcıların varlıklarını platforma vermesi karşılığında yıllık %18 oranında ve haftalık ödemelerle faiz getirisi sunuyordu. Getirilerini CEL token olarak alanlara ise hem borç alma hem de faiz oranlarında indirimler uygulanıyordu. Toplamda 1.7 milyon kullanıcıya ulaşan platformun, en iyi dönemlerinde 20 milyar dolara yakın varlık yönettiği belirtiliyordu.

Celsius’un, Mayıs ayı başında çöken Terra ekosisteminin yıllık yüzde 20 faiz veren Anchor protokolünde de ciddi miktarda parası olduğu iddia ediliyordu.

Kripto para fiyatlarındaki düşüşler, iyi bir risk yönetimi oluşturamamış olan Celsius’u zora soktu. Şirket, 12 Haziran günü piyasa koşullarının aşırılaşmasını gerekçe göstererek tüm para çekme işlemlerini durduracağını açıkladı. Celsius’un bu açıklaması, kripto paralardaki düşüşlerin daha da derinleşmesine yol açtı. Bitcoin; Terra, 3AC ve Celsius gibi üst üste gelen bu krizlerin sonucunda, 17 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Bir numaralı kripto para, TSİ 23.45 itibari ile 21 bin 200 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl