Celsius’ta beklenen son: İflas başvurusu geldi

Kripto borç ve faiz verme şirketi Celsius, resmen iflas başvurusunda bulundu. ABD iflas kanununun yeniden yapılandırılmaya olanak tanıyan 11. maddesine göre başvurusunu yapan şirket, açıklamasında ayrıca 167 milyon dolarlık nakdi bulunduğunu ve süreç için bu paranın kullanılabileceğini belirtti.

Kripto para piyasalarındaki büyük düşüş sebebiyle zor duruma giren kripto borç ve faiz verme platformlarının en büyüklerinden olan ve 12 Haziran’dan bu yana çekim işlemlerine izin vermeyen Celsius da iflas başvurusunda bulundu.

New York’taki mahkeme dosyalarında görülen ve artık resmileşen başvuruda Celsius, 100 binden fazla alacaklısı olduğunu ve bunların en büyüğünün de 81 milyon dolar ile Pharos USD Fund SP olduğunu belirtti. Diğer büyük alacaklı şirketler arasında; ICB Solutions, The Caen Group LLC, Alameda Research, B2C2 ve Covario AG bulunuyor.

ABD iflas kanununun 11. maddesine göre yapılan başvuru, şirketlerin yeniden yapılandırılmasına olanak tanıyor. Bu kanuna tâbi olan şirketler, hem borçlu oldukları kurumlara karşı yükümlülüklerini yerine getirirken aynı zamanda operasyonlarına da devam edebiliyorlar.

Borçlarını ödemeye başlamıştı

Celsius, mahkeme dosyasındaki açıklamasında 167 milyon dolarlık nakit rezervinin bulunduğunu ve yeniden yapılandırılma süreci için bu paranın kullanılabileceğini belirtti. Bilindiği üzere Aave, Maker ve Compound başta olmak üzere birçok merkeziyetsiz finans platformuna ciddi miktarlarda borcu olan Celsius, son haftalarda toplamda 500 milyon dolardan fazla bir rakamın ödemesini yapmış ve tasfiye olasılığını iyice düşürmüştü.

Hatırlanacağı gibi, bir başka “kripto bankası” Nexo da, Celsius’a borçlarını ödeme konusunda yardım teklif etmiş ancak ret cevabı almıştı. Aynı şekilde FTX borsası da yine Celsius’u “kurtarma” plânı başlatmış ancak daha sonra şirket bilançosunda görünen 2 milyar dolarlık boşluk sebebiyle bu hamleden de vazgeçmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl