Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: TCMB’nin kripto para kararı çok yerinde

cemil-ertem

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem, TCMB’nin kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasının önüne geçtiği yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ertem, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB, kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladı ki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı. Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir” dedi.

Ertem, sözlerinin devamında kripto paralarla ilgili daha fazla düzenlemenin yolda olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, “Bu konuda ilgili birimler reform programı kapsamında düzenlemeler konusunda hazırlıklarını yapıyor” şeklinde konuştu.

TCMB’nin hazırladığı ve 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelikle beraber kripto paraları ödemelerde doğrudan veya dolaylı bir şekilde kullanılması mümkün olmayacak. Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto para ödeme hizmetleri sağlayamayacaklar. Ayrıca yönetmelikle beraber ilk defa hukuki anlamda kripto varlığın tanımı da yapılmış oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl