Binance CEO’su Zhao açıkladı: Kaldıraç oranı 20 katına indi

Hacim olarak dünyanın en büyük borsası olarak görülen ve son dönemde birçok regülasyon kurumunun sıkı gözlemi altına giren Binance, kullanıcılarının vadeli işlem sözleşmeleri için kullanabilecekleri kaldıraç oranını azalttığını açıkladı. Türev borsası FTX de bir gün önce aynı adımı atmıştı.

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’nun bu sabah Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, borsadaki 100 katlık kaldıraç oranı 20 kata indirildi. “CZ” ayrıca, Binance’in bu yeni kuralı, yeni kullanıcılar için 19 Temmuz’da devreye soktuğunu ve bölüm bölüm diğer kullanıcılara da genişleteceğini belirtti.

CEO Zhao, bu kararın arkasındaki gerekçeyi açıkça söylemedi ancak ‘tüketici korunması’nı sebep gösterdi. Dün de, FTX borsasının kurucusu ve CEO’su olan Sam Bnkman-Fried benzer bir açıklamada bulunmuş ve Twitter’dan kaldıraç oranını azalttıklarını duyurmuştu.

Yüksek kaldıraç voletiliteyi tetikliyor mu?

Hatırlanacağı üzere 23 Temmuz tarihli New York Times gazetesinde, kripto para endüstrisindeki yüksek kaldıraç oranlarının tehlikesine değinilmiş ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun eski başkanı olan Timothy Massad’ın sözlerine atıfta bulunularak, yüksek kaldıraçlı işlemlere yönelik regülasyon hamlelerinin yolda olduğu yazılmıştı. New York Times’ın bu haberinde ayrıca Binance CEO’su Zhao’nun, volatilitenin kaldıraçlı işlemler yüzünden daha fazla olduğunu kabul ettiği sözlerine de yer verilmişti.

Bankman-Fried ise dünkü tweet’lerinde, yüksek kaldıraçlı işlemlerin, borsadaki pozisyonların çok küçük bir kısmını oluşturduğunu ve volatiliteye çok fazla katkısının olmadığını belirtmişti.

Huobi işlemleri kapamıştı

Kaldıraçlı işlemler konusunda borsalara gelecekte daha fazla regülasyonun uygulanması beklentiler dahilinde. Hatırlanacağı üzere bir başka büyük borsa Huobi de, Haziran ayında Çinli kullanıcılarına bu hizmeti kapatmıştı.

Regülayonlar için CEO arayışını duyurmuştu

Binance CEO’su Zhao ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada regülasyonlar konusunda endişeli olmadığını ve kuralların hem borsalar hem de kullanıcılar için iyi olduğunu söylemiş, “Regülasyonlara uymak için her şeyi yapacağız” demişti. CZ ayrıca kendisinin yerine, regülasyon kural ve uygulamalarına hakim tecrübeli bir CEO aradıklarını da duyurmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl