Batan kripto para borsası ve CEO’nun şüpheli ölümü, Netflix belgeseli oldu

Amerikan çevrimiçi yayın şirketi Netflix, 2019 yılında batan QuadrigaCX borsasının ve vefat eden kurucusu Gerald Cotten'ın hikayesini belgesel haline getirdi ve 2022 yılında yayınlayacak. Borsanın müşterileri, Bitcoin fiyatı o dönem bugüne oranla çok daha düşük olmasına rağmen 200 milyon dolara yakın kayıp yaşamışlardı. Kurucu ve CEO Cotten'ın ölümüne de hep şüpheyle bakılmıştı.

Dünyanın en büyük çevrim içi yayın platformu Netflix, dün yaptığı açıklamayla QuadrigaCX borsası olayını ve şüpheli şekilde vefat eden borsa kurucusu Gerald Cotten’ın hikayesini belgesel haline getirdiğini açıkladı. Belgeselin adı ise “Kimseye güvenme: Kripto kralı için başlayan av” oldu.

Netflix’te yer alan özere göre, bir dönem QuadrigaCX yatırımcısı olan ancak daha sonra soruşturma yapan kişilere dönüşen bir grup, kurucu Cotten’ın şüpheli ölümünü araştırmaya başlıyor ve çalınan 250 milyon Kanada dolarının peşine düşüyor.

Kanada’nın en büyüklerindendi

Bilindiği üzere 2019’da batan borsa, o dönem Kanada’nın en büyük kripto para platformları arasında yer alıyordu. Ancak borsa kurucusu ve CEO’su Cotten’ın Hindistan’da geçirdiği iltihabi bir bağırsak rahatsızlığı olan Crohn hastalığı yüzünden vefat etmesiyle, borsa batmıştı.

Ölüme hep şüpheyle bakıldı

Aslında anlatılan ve iddia edilen hikaye bu şekildeydi. Yatırımcılar, Cotten’ın ölümünü şüpheyle karşılamış ve borsanın iflasına inanmamışlardı. Müşterileri şüphelendiren en büyük olay, borsanın soğuk cüzdanlarına sadece Cotten’ın erişimi olmasıydı. Yani o tarihten sonra kimse fonlarına ulaşamayacaktı. Hatta mağdurların avukatları Cotten’ın cesedinin mezardan çıakrılarak ölüm nedeninin araştırılmasını talep etmişlerdi.

İflas sebebi ölüm değil

Müşterilerin ve avukatlarının şüpheleri ise Kanada Menkul Kıymetler Borsası’ndan yapılan açıklamayla doğrulanmıştı. Haziran 2020’de Komisyon, borsanın iflas sebebinin Cotten’ın ölümü değil, onun hayattayken yaptığı dolandırıcılık faaliyetleri olduğunu açıklamıştı. Cotten’ın, yaşadığı kayıpları telafi etmek için müşteri fonlarını kullandığı belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl