CFTC 34 şirketi “kayıt dışı” listesine ekledi: 6 kripto odaklı firma da var

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), içinde 6 kripto odaklı hizmet veren şirketin de bulunduğu 34 firmayı "kayıt dışı listesi"ne ekledi. CFTC'den gerekli onayı alamayan şirketlerin eklendiği bu listede 2015'ten bu yana toplamda 202 firmanın bulunduğu belirtilirken, CFTC açıklamasında "Amerikalıları dolandırıcılık faaliyetlerinden koruma çalışmalarımız devam edecek" denildi.

ABD’de kripto paraları hangi kurum ya da kurumların regüle edeceği tartışılmaya devam ederken, bilindiği üzere bu konuda iki ağır top SEC ve CFTC’nin arasında da ciddi bir mücadele yaşanıyor. İki taraf da kripto paraları kendilerinin regüle etmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaparken, son olarak ise CFTC, toplamda 34 şirketi kurumdan bağımsız hareket etmesi sebebiyle “kayıt dışı listesi”ne ekledi.

CFTC, 2015’ten bu yana kayıt dışı liste uygulamasına devam ederken, kurum bu listeye toplamda 202 şirket eklemiş durumda… Dün yapılan açıklamayla listeye eklenen 34 şirketin 6’sının da kripto para odkalı hizmetler vermesi dikkat çekiyor.

CFTC’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kurumun Amerikalıları dolandırıclık faaliyetlerinden koruma maksadıyla devam eden uygulamaları çerçevesinde kayıtsız 34 şirket listeye eklenmiştir. CFTC, ikili opsiyon ticareti foreks ve benzer diğer ürünler gibi kayıt gerektiren bazı uygulamalarda bulunan şirketlerin kuruma kaydolmadığını belirlediği zaman, bu firmaları listeye ekler. Bu şirketlerin CFTC’ye kayırlı olmamaları, bu kurumlar vasıtasıyla işlem yapan kişilerin, müşteri koruma programlarından yararlanamamaları anlamına gelir” denildi.

Kurum ayrıca Emtia Yasası’na atıfta bulunarak, türev endüstrisinde aracı görevi gören şirket ya da bireylerin de CFTC’ye kayıt yaptırmak zorunda olduğu bilgisini de verirken, bu konuda bazu muafiyet ya da istisnalar olabileceğini de aktardı.

Kısaca RED List olarak da bilinen listeye eklenen kripto para odaklı şirketler; B.O Trade Financials, CryptoBO, BitPay Options, CryptoSphere FX, Direct Cryptos ve Prime Crypto FX olarak gösterildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl