CFTC başkanından kripto para açıklaması: Gerekli adımı biz atarız

ABD'de kripto paraların hangi kurum ya da kurumlar tarafından regüle edileceği tartışması devam ederken, en çok ismi geçen kurumlardan biri olan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanından da bir açıklama geldi. ABD medyasına bir röportaj veren CFTC başkanı Rostin Behnam, "Kongre'den beklenen sonuç ve açık bir yönlendirme gelmezse, biz bu konuda gerekli adımları atarız" dedi.

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, bugün Bloomberg’e verdiği röportajda ABD Kongresi’nin şu anda mecliste olan kanun tasarısını onaylamaması durumunda, kendilerinin de kripto para piyasalarını regüle etme konusunda harekete geçeceğini belirtti.

Behnam, bunu yapmanın kendi sorumlulukları olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Kongre’den açık ve net bir yönlendirme gelmemesi durumunda, yetkimiz dahilinde çeşitli çözümler sunmak ve adımlar atmak bizim sorumluluğumuzdadır”

Bilindiği üzere ABD’de özellikle 2021 yılının başından bu yana, kripto paraları hangi kurumun regüle etmesi gerektiği tartışması yapılıyor. CFTC ve SEC bu anlamda öne çıkan iki kurum olurken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler da, kripto paraların çoğunun menkul kıymet olduklarını belirtip, regülasyonlardan kendilerinin sorumlu olmaları gerektiğini savunuyor.

“SEC ile herhangi bir anlaşma sağlamadık”

CFTC ile SEC’nin kripto para regülasyonları konusunda nasıl bir ilişki içinde olduğu da sorulan Behnam, “İki kurumun net bir anlaşması yok. Kongre bu konuda net adımlar atmazsa, onlarla bizim görev dağılımımız nasıl olur, bilmiyorum. Bu konuda varılmış bir mutabakat yok ancak kurum yetkilileri sürekli iletişim halinde” dedi.

“Biz yeterince sert bir kurumuz”

Kripto para regülasyonlarının CFTC’ye verilmesi durumunda, başkanı olduğu kurumun daha “yumuşak” bir tavır sergileyip sergilemeyeceği hakkında da konuşan Behnam, bu iddiaların çok yanlış olduğunu ve doğruluk payı bulunmadığını söyledi:

“Bu iddia kesinlikle yanlış. Kötü bir senaryo. Ben ve kurumum diğerleri kadar sertiz. Kurallarımız ve sağladığımız otorite diğer kurumlar kadar serttir. Kurum içinde tecrübeli ve piyasayı bilen uzmanlara sahibiz. Piyasanın çoğunu regüle etme konusunda doğal bir uyum olacağını düşünüyorum.”

Bilindiği üzere CFTC’yi yöneten bir kurum olarak da ön plâna çıkan Temsilciler Meclisi bünyesindeki Tarım Komitesi, kısa süre önce kripto paralar konusunda Behnam’ın katıldığı bir toplantı düzenlemiş ve CFTC başkanına çeşitli sorular yöneltmişti.

Yasa tasarısı da Tarım Komitesi’nden

Tarım Komitesi üyesi olan Cumhuriyetçi milletvekili Glenn Thompson, Nisan ayı sonunda kripto para borsalarının CFTC’ye rapor sunmasını talep eden bir yasa tasarısı sunmuştu. Tasarıda 2 Demokrat milletvekilinin de imzası vardı. Ancak kanun tasarısında, borsaların CFTC’ye rapor sunmasının zorunlu kılınmaması ve tercihe bırakılması da dikkat çekmişti.

Bazı uzmanlar ise bu yasa tasarısının SEC’nin önünü kapadığını iddia etmişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl