CFTC başkanı Behnam: Kripto odaklı enerji tüketiminin azaltılması lazım

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, katıldığı bir etkinlikte Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların harcadığı enerjinin azaltılması gerektiğini söyledi. Kongre'ye sunulan geniş çaptaki kripto para yasasıyla ilgili iki senatör Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis'e de teşekkür eden Behnam, "Yasa tasarısı bize istediğimiz gücü veriyor" dedi.

CFTC başkanı Rostin Behnam, ABD medyasının dev kurumu Washington Post’un düzenlediği “Paranın evrimi” adlı etkinlikte önemli açıklamalar yaptı.

Bitcoin ve kripto paraların enerji kullanımından SEC başkanı Gary Gensler ile olan fikir ayrılıklarına kadar önemli değerlendirmelerde bulunan Behnam, şunları söyledi:

“Gensler ile birçok konuda konuşuyoruz”

Binlerce kripto para var. Bunların bir bölümü tabii ki menkul kıymet… Ancak bir bölümünün de emtia olduğunu kabul etmememiz gerekiyor. Gary Gensler ile birçok konuda konuşuyoruz. Hedefimiz aynı, o da tüketicilerin korunması… Onunla aynı fikirde olduğum birçok konu var ancak farklı fikirlerimizin olduğu da birçok konu var.

“Lummis-Gillibrand yasası bize istediğimiz gücü veriyor”

Kripto paralar konusunda Kongre’den adım atan, öne çıkan kişilerin gelmesi güzel… Bu yüzden senatörler Lummis ve Gillibrand’a kendi adıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu teknolojinin etrafında koruma duvarları örüyor olmamız umut verici… Bizim istediğimiz otoriteyi ve gücü bize veriyor. Bundan daha fazlasına ihtiyacımız yok.

“ABD’nin en büyük olma sebebi güçlü regülasyonlardır”

Daha önce de birkaç kez söyledim. Çok fazla spekülasyon, volatilite ve küçük yatırımcı ilgisi var. Aklıı ve sorumlu bir regülasyon tüketicileri koruyacaktır. ABD’nin bugün en güçlü ve en derin piyasalara sahip olmasının sebebi güçlü regülasyonlarla yatırımcıların korunmasıdır.

“Enerji tüketiminde artışın sonlandırılması lazım”

Endüstrinin zaman içinde nereye doğru evrileceğini bilemeyiz. Ancak şu anki durum, gittikçe artan bir enerji kullanımını da içeriyor. Bunu azaltmamız, bu problemi çözmemiz lazım. Ya teknolojiyle, ya proof of stake gibi sistemlere geçişle ya da başka yollarla… Ama bunu yapmamız lazım. İnsanlar bilgi akışının hızlanmasıyla birlikte, enerji tüketen bir kararkterden sıyrılacaklardır. Çünkü bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu anlayacaklardır. Doğru teşviklerle enerji tüketiminin azalacağını düşünüyorum”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl