CFTC Başkanı: Bitcoin ve Ethereum portföylerin ayrılmaz parçası olabilir

Kripto paraların regülasyonunun en çok tartışıldığı ülkelerden biri olan ABD'de, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam'dan çok önemli açıklamalar geldi. Katıldığı bir çevrim içi toplantıda konuşan CFTC başkanı, "Amerikalılar dijital varlıklara her geçen gün daha çok ilgi gösteriyor. Bitcoin ve Ethereum, ABD portföylerinin ileride ayrılmaz bir parçası olabilirler" dedi.

Özellikle 2021 yılındaki boğa sezonuyla birlikte çok büyük bir yükseliş gösteren kripto paralara artan ilgi her geçen gün yükselirken, bu tür varlıkların regüle edilmesi için adı geçen kurumlardan biri olan Emtia Vadeli İşler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam’dan önemli yorumlar geldi.

“Artık Amerikan portföylerine girmeye başladı”

Brookings Institution’ın dün organize edilen konferansına çevrim içi olarak katılan Behnam, Kripto paraların regülasyonunun geleceği başlıklı panelde ABD’lilerin her geçen gün dijital varlıklara olan ilgisine dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bugün burada bu toplantıyı yapma sebebimiz, ABD’lilerin her geçen gün kripto paralara ve dijital varlıklara daha çok ilgi göstermesidir. Dijital varlıklar artık Amerikan portföylerine girmeye başladı ve anketler her 5 ABD’li yetişkinden birinin kripto para aldığını ya da kullandığını gösteriyor. İleriki dönemde Bitcoin ve Ethereum ABD’lilerin portföylerinin vazgeçilmez bir parçası olabilirler. Kripto paralar şu an içinde bulunduğumuz bilgi çağının en büyük göstergeleri. Bilgi artık özgür ve geniş şekilde paylaşılabiliyor”

“Risklerin rehberlik ettiği bir regülasyon gerekli”

Tüm bu sebeplerden ötürü regülasyonların gerekli olduğunu belirten CFTC başkanı şunları söyledi:

“Kripto ekosistemindeki risklerin rehberlik ettiği bir regülasyon gerekli… Bu regülasyonlar altta yatan teknolojiyle değil, ekosistemde yaşananlardan ders çıkarılarak yapılmalı… Bizim kurumumuz vâr olan riskleri çözmek ve ortadan kaldırmak için hazır. CFTC’nin çalışmaları da, piyasalarla birlikte gelişti. Şu anda içinde bulunduğumuz şartların elverdiği ölçüde daha aktif şekilde bu piyasaları regüle etme konusunda yeterli tecrübeye sahibiz”

Behnam ayrıca tüm bu çalışmalar kapsamında eski başkan Christopher Giancarlo tarafından kurulan LabCFTC insiyatifinin, kripto ve fintech firmalarıyla daha iyi etkileşim kurmak amacıyla Teknoloji İnovasyonu Ofisi olarak geliştirildiğini duyurdu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl