CFTC başkanı Rostin Behnam: Sadece Bitcoin emtiadır

Dün herkesin Sam Bankman-Fried'in röportajını dinlediği sıralarda, düzenlenen bir başka konferansta konuşan CFTC başkanı Rostin Behnam, Ethereum'un da emtia olmadığını, bu sıfatı hak edecek tek kripto paranın Bitcoin olduğunu belirtti.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, sadece Bitcoin’in emtia olduğunu belirtti. Princeton Üniversitesi’nde düzenlenen bir kripto para konferansında konuşan Behnam, geçmişte bu gruba Ethereum’u da dahil etmişti. Ancak CFTC başkanının burada çok ciddi bir fikir değişiklşiğine gittiği görülüyor.

“Regülasyonlar konusunda acele etmeliyiz”

Regüle edilmemiş bir kripto para piyasasının tehlikelerine dikkat çeken Behnam şu ifadeleri de kullandı:

“Bu alan bildiğimiz emtialara benzemiyor. Çok fazla spekülasyon var. Çok volatil. Kısıtlı imkanlarımızla bir yere kadar kontrol edebiliyoruz. Politikacılar bu konudaki kanunları ivedilikle çıkarmalılar. Bekleme lüksümüz yok”

CFTC yöneticisi “Ethereum emtia” demişti

Başkan Behnam’ın bu açıklaması, aslında kurum içinde de bazı kafa karışıklıklarının olduğunu gösteriyor. Ekim ayı başında benzer bir soru sorulan CFTC yöneticisi Christy Romero, “Biz her zaman neyin emtia olması gerektiğini düşünüyoruz. Ve evet, proof of stake’e rağmen Ethereum’un da bir emtia olduğunu düşünüyoruz” demişti.

BKripto paraları regüle etme ve yönetme konusunda CFTC ile rakip olduğu belirtilen SEC başkanı Gensler da birçok kez yaptığı açıklamada Bitcoin’in emtia olduğunu belirtmiş, Ethereum konusunda ise kesin bir ifade kullanmayarak nurada bir oşluk bırakmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl