CFTC Başkanı Behnam: Kripto paraların çoğu emtiadır

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam, çoğu kripto paranın mevcut yasalar kapsamında emtia olduğunu söyledi. Behnam, yasaların da teknolojik gelişmeler doğrultusunda güncellenmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

CNBC’ye konuk olan başkan, kriptonun kalıcı olacağını ve dolayısıyla acil olarak daha kapsamlı düzenleyici çerçeveler oluşturulması gerektiğini belirtti. Behnam ayrıca, dijital varlıkların regüle edilmesinin önündeki en büyük engellerden birinin SEC ve CFTC gibi çeşitli kurumlar arasında sektörü kimin regüle edeceğine ilişkin süregelen mücadele olduğunu dile getirdi.

Kongreye çağrı yaptı

“Bu anlaşmazlık, dijital paraların yönetişimine ilişkin net kuralların oluşturulmasında ilerleme kaydedilmesini engellemiştir.” diyen Behnam, ABD Kongresine de bir çağrı yaptı. Başkan, Kongrenin devreye girmesi ve kripto para teknolojisinin yasallaştırılması ve mevcut finans sistemine entegre edilmesinde belirleyici rol oynaması gerektiğini ifade etti. Mevcut yasaların dijital varlıkların yeni ve gelişen doğası için yetersiz olduğunu ileri süren Behnam, yeni teknolojik gelişmelere uygun hale getirilmelerinin önem arz ettiğinin altını çizdi.

Gary Gensler aksini savunuyor

Behnam’ın söylediklerinin aksini savunan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler ise kripto paraların büyük çoğunluğunun menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Uzmanlara göre, kripto paraların emtia olarak sınıflandırılması, daha olumlu bir sonuç olacak. SEC ve CFTC, kripto paraların düzenlenmesi konusunda yetkinin kendilerine verilmesi için adeta birbirleriyle savaş içinde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl