CFTC, Binance ve CZ’ye dava açtı

ABD'de kripto sektörüne ilişkin baskılar devam ederken bir son dakika gelişmesi yaşandı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından alım satım ve türev kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla dava edildi.

CFTC pazartesi günü Chicago’daki bir federal mahkemede, Binance ile kurucusu Chanpeng Zhao’ya düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Söz konusu davada, ABD’li yatırımcılara kayıtsız bir şekilde vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmesi sunduğunu iddia etti. Türev düzenleyicisi, Binance’in kendisine uygun şekilde kaydolmayarak yükümlülüklerinden kaçtığını bildirdi.

CFTC, en az 2021’den beri Binance’i ABD’de ikamet edenlerin kripto türevlerini alıp satmasını engelleyip engellemediği konusunda soruşturuyor. CFTC kurallarına göre platformların Amerikalıların bu ürünlerle işlem yapmasına izin vermeleri halinde kuruma kaydolmalarını gerektiriyor.

Mahkeme başvurusu, şirketin ve CEO’sunun yanı sıra eski uyum sorumlusu Samuel Lim’in, “terörün finansmanını, kara para aklamayı önlemek ve tespit etmek için tasarlanmış” yasalar da dahil olmak üzere Emtia Borsası Yasası’nın “çok sayıda” hükmünü ihlal ettiğini ortaya çıkardı.

Bitcoin ve BNB fiyatı hızla düştü

Haberin duyurulmasıyla Bitcoin fiyatı da sert düştü. Yaklaşık 1.000 dolardan fazla değer kaybeden Bitcoin şu anda 26 bin 700 dolardan işlem görüyor. Binance coin (BNB) ise yüzde 4 kadar düşerek 316 dolara geriledi.

CFTC Başkanı “sektöre bir uyarı” dedi

CFTC Başkanı Rostin Behnam, “Bugünkü yaptırım eylemi, CFTC’nin Amerikalı yatırımcıları korumasını engelleyecek hiçbir konum eksikliği olmadığını göstermektedir” dedi. Behnam’a göre, Binance yıllarca CFTC kurallarını ihlal ettiğini biliyordu ve hem para akışını sürdürmek hem de uyumluluktan kaçınmak için aktif olarak çalıştı.

CFTC Başkanı bu eylemin dijital varlık dünyasındaki herkese kurumunun ABD yasalarından kasıtlı olarak kaçınılmasına müsamaha göstermeyeceği konusunda bir uyarı niyetinde olduğunu bildirdi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl