CFTC: Celsius ve CEO’su ABD kanunlarını çiğnedi

Geçtiğimiz sene Terra LUNA çöküşünün ardından yaşananlardan olumsuz etkilenen ve batan Celsius şirketi ve CEO'su Alex Mashinsky için CFTC müfettişleri çalışmasını tamamladı. Yetkililer, hem Celsius hem de Mashinsky'nin ABD kanunlarını çiğnediğini belirtti.

ABD medyasından Bloomberg, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) yaptırımlardan sorumlu müfettiş ve avukatlarının, Celsius konusunda bir dosya hazırladıklarını belirtti. Resmen açıklanmayan dosyaya göre müfettişler, Celsius’un CFTC’ye kayıt yaptırması gerektiğini ancak hem bunu yapmadığını hem de yatırımcılarını bilerek yanlış yönlendirdiğini belirttiler.

Dava açılabilir

Haberde ayrıca, raporun CFTC komisyon üyelerine de gideceği ve üyelerin rapora hak vermesi durumunda, bu ay sonuna kadar olan süre içerisinde hem şirket hem de Mashinsky’ye federal seviyede dava açılabileceği kaydedildi.

Ne Celsius ne de Mashinsky’den şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Her şey Terra LUNA ile başlamıştı

Hatırlanacağı üzere 2022’nin mayıs ayında Terra LUNA projesinin çökmesi birçok kripto şirketini zor duruma sokmuştu. Terra LUNA çöküşünün ardından birçok coin’e kaldıraçlı işlem açtığı ortaya çıkan 3AC ile yine müşterilerinin fonlarını bu tarz şirketlere yatıran Celsius, ilk iflas eden firmalar olmuşlardı. Celsius 12 Haziran 2022’de platformdan çekim işlemlerini de durdurmuştu.

Celsius’un iflas davası hala devam ediyor ancak CEO Mashinsky hakkında sene başında fazladan bir dava daha açılmıştı. New York başsavcısı, Mashinsky’nin, şirketin kötüye giden durumunu sakladığını ve bu sayede milyarlarca dolarlık dolandırıcılık yaptığını iddia ederek dava açmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl