ABD’nin CFTC kurumu, bir DAO’ya dava açtı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) blok zinciri yazılım protokolü bZeroX'a çeşitli ihlaller nedeniyle 250 bin dolar para cezası verdi. Komisyon aynı suçlamaları bZeroX'un halefi olan Ooki DAO'ya da yöneltti.

CFTC tarafından yayımlanan bir basın açıklamasında, blok zinciri protokolü bZeroX’a 250 bin dolar para cezası verildiği duyuruldu. Ceza, şirkete ve kurucuları Tom Bean ve Kyle Kistner’a karşı uygulandı. İkili, merkeziyetsiz kripto kredi verme ve diğer faaliyetler için kullanılan bir protokol olan bZx Protocol‘ünün geliştirilmesinden sorumluydu.

Cezaların özellikle çeşitli ihlaller nedeniyle verildiğinin altı çizildi. Bu ihlaller arasında, “Dijital varlıklarda kaldıraçlı ve marjlı perakende emtia işlemlerini yasa dışı olarak sunmak, yalnızca FCM’ye (Vadeli İşlem Komisyonu) kayıtlı tüccarların gerçekleştirebileceği faaliyetlerde bulunmak, FCM’lerden talep edildiği üzere Banka Gizlilik Yasası uyum programının bir parçası olarak bir müşteri tanımlama programını hayata geçirmemek” yer aldı.

Ooki DAO’ya dava açıldı

CFTC ayrıca bZeroX’un halefi olan Ooki DAO’ya karşı da dava açtı. Eski adıyla bZx DAO, şimdiki adıyla Ooki DAO’ya açılan davada da aynı yasaların ihlal edildiği bildirildi. Ooki’nin bZeroX ile aynı yazılımı kullandığı söyleniyor. Ooki DAO’ya yöneltilen suçlamalar bir yana dursun, CFTC’nin ilk kez bir yönetişim token’ının sahipleri de dahil olmak üzere bir merkeziyetsiz otonom organizasyona (DAO) dava açması benzersiz olarak tanımlanıyor.

CFTC çalışmalara başladı

Düzenleyicinin hareketi CFTC Başkanı Rostin Behnam tarafından geçen hafta ortaya konan tavırla uyumlu gözüküyor.

Behnam, Senato Tarım Komitesi’ne ajansının kripto endüstrisi için birincil düzenleyici olarak dizginleri ele almak için hazırlıklara başladığını söylemişti

Düzenleyici kurum kendisini yeni varlık sınıfı üzerinde ana otorite olarak konumlandırmaya çalışırken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da (SEC) benzer bir gözetim yetkisi için yarışıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl