CFTC’nin dava açtığı Binance, iki hafta önceki mektubu paylaştı!

Dün akşam saatlerinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) dava açtığı Binance borsası, içinde kripto para karşıtı Elizabeth Warren'ın da olduğu 3 senatöre 16 Mart günü gönderilen mektubu paylaştı. Borsa, mektubunda şirketin kuruluş dönemini, çalışanları ile yöneticilerini ve aynı zamanda şeffaflık konusundaki adımlarını detaylı şekilde anlatıyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance, yaklaşık 2 hafta önce ABD’li 3 senatöre yazdığı uzun ve detaylı mektubu kamuoyuyla da paylaştı. Elizabeth Warren, Chris Van Hollen ve Roger Marshall’a hitaben yazılan mektupta Binance borsası kuruluş aşamasından bugünlere gelişini detaylı şekilde anlatıyor.

Binance, mektubu yazma sebebi olarak ise, bu 3 senatörün şirket hakkında ortaya attığı iddialara cevap vermek olduğunu belirtti.

Yazılan mektubu Binance borsası 3 ana maddeye ayırırken bunlar Binance’in kuruluşu, borsanın regülasyonlara uyma isteği ve güvenlik ile şeffaflık konusundaki adımları olarak gösterildi. Bu maddeler de birçok altbaşlığa bölünürken, mektuba imzayı ise borsanın baş strateji sorumlu Patrick Hillmann attı.

Mektup Binance’in 2017’deki kuruluş aşaması ve kuruculardan CZ’nin o dönem ve öncesindeki kariyeriyle başlıyor.

“Biz o teklifi reddettik”

Özellikle ABD piyasasına giriş için 2018’den itibaren çalışmalara başladıklarını beliten borsa, o dönem avukat Harry Zhou’dan da piyasaya girme konusunda bazı öneriler aldıklarını ancak bunları açık ve kesin bir dille reddettiklerini belirtti. Harry Zhou’nun daha sonra Huobi borsasının ABD kolu olan HBUS için çalışmaya başladığını belirten Binance ayrıca kendilerinin bu teklifi kabul etmiş gibi gösterilmesinin de doğru olmadığını kaydetti. O dönem ABD piyasası için ayrı bir şirket kurmaları gerektiğini anladıklarını ve bunu da daha sonra yaptıklarını dile getiren Binance, “Sadece ABD’ye kayıtlı bir şirket açmamızın doğru olacağını biliyorduk” dedi.

“Binance.US ve Binance.com aynı şirket değil”

CZ’nin hem Binance.com hem de Binance.US’in sahiplerinden olduğunu aynı zamanda yönetim kurulu üyeliğinin de bulunduğu belirtilen mektupta, “Binance.US ve Binance.com kamuoyuna açıklanan bilgilerde belirtildiğinin aksine, tamamen ayrı şirketlerdir” denildi.

Regülasyonlar konusunda da ciddi geliştirmeler yaptıklarını, hatta 2021 yılında ABD dışında dünyada KYC sistemini zorunlu tutan ilk borsa olduklarını dile getiren platform, ABD vatandaşı olsun ya da olmasın herkesin bu gereklilikleri resmi bilgilerle karşılamak zorunda olduğunu ifade etti.

Şeffaflık konusunda her zaman ciddi adımlar attıklarını belirten platform, kullanıcıların varlıklarının 1’e 1 şekilde borsada tutulduğuna vurgu yaptı. Müşterilerin kayıplarını azaltmak ve yaşanan sorunlarda geri ödemeler yapabilmek maksadıyla birçok sigorta fonlarının da bulunduğu belirtilen mektupta, SAFU fonuna da dikkat çekildi ve bu fonun Kasım 2022 itibarıyla 1 milyar dolar değerde olduğunun bilgisi verildi.

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl