SEC’den sonra CFTC de dava açtı: “FTX ve Alameda ilişkisi sınırsız borç ayrıcalığı…”

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC); FTX borsası, Alameda şirketi ve Sam Bankman-Fried aleyhine dava açtı. Şikayet dosyasında Alameda ve FTX arasındaki ilişkilerin nasıl kötüye kullanıldığı anlatıldı.

SBF’nin gece saatlerinde tutuklanmasının ardından hem kendisine hem de FTX ve Alameda şirketlerine yönelik davalar açılmaya başlandı. Yaklaşık bir aydır konuya sessiz kalan SEC ve CFTC de topa girdiler. SEC’nin ardından CFTC de; SBF, FTX ve Alameda’ya karşı dava açtı.

“Yeniden yapılandırma süreciyle paralar geri ödensin”

CFTC, mahkemeden SBF, Alameda ve FTX’in ceza ödemesini, haksız ve yasa dışı yollarla kazanılan paraların yeniden yapılandırılma süreci vasıtasıyla kullanıcılara geri gönderilmesini talep etti.

“Şirketler arası ilişki sınırsız kredi alma ayrıcalığı sağladı”

CFTC’nin şikayet dosyasında Alameda ve FTX arasındaki ilişkinin sağladığı ayrıcalıklardan bahsedildi ve şu ifadeler yer aldı:

Alameda’nın kredi olarak çektiği fonlar, FTX tarafından da kullanılabildi. İki şirket arasındaki ilişki, Alameda’nın FTX Trading’den sınırsız şekilde borç almasını ve para çekmesini sağladı. Alameda bu sayede birçok platform-dışı aktivitesini sürdürmeyi başardı.

Alameda, FTX’in otomatik doğrulama süreçlerinde yer almayarak da büyük bir zaman ayrıcalığı da elde etti ve işlemlerini bu şekilde yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl