CFTC’den kripto ‘muhbirlerine’ çağrı: İhbar eden, ödülü alır

ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) üyesi Kristin Johnson, FTX’in iflasının ardından kripto endüstrisi ‘muhbirlerine’ çağrıda bulundu. Johnson muhbirlerin daha önce yardımları için milyonlarca dolar ödeme aldığını da vurguladı.

Londra’da düzenlenen bir konferansta konuşan Johson, kripto dolandırıcılıklarının “içler acısı” bir hal aldığını belirtirken dijital varlık alanı bağlamında bu tarz muhbirlere sahip olmanın önemini vurguladı. Johnson, CFTC’nin vakaları tespit etme, soruşturma ve kovuşturma becerisine katkıda bulunan kişilere yapılan ödemeler söz konusu olduğunda oldukça cömert olduğunun altını çizdi.

Tek bir muhbire 200 milyon dolarlık ödül

CFTC’nin kuralları uyarınca, ihbarcılar, kurumun bir davadan ceza olarak topladığı paranın yüzde 10’u ile yüzde 30’u arasında ödül alabiliyor. Düzenleyici kurum, geçen ay yaptığı bir açıklamada, 2022 yılında kimliği açıklanmayan tek bir muhbire yaklaşık 200 milyon dolar ödül verdiğini bildirdi. Bunun Dodd-Frank Yasası kapsamında CFTC veya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından verilen en büyük miktar olduğu öğrenildi.

Johnson, yaptığı çağrının sadece FTX için değil çok daha geniş kapsamlı olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD’li regülatörler FTX’in müşteri fonlarını yanlış kullanıp kullanmadığını ve Sam Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun diğer bölümleriyle olan ilişkilerini inceliyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl