CFTC’den kendi token’ının fiyatını manipüle eden borsaya dava

Kripto para türev borsası Digitex ile kurucusu ve CEO’su Adam Todd, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından kuruluşa kayıt yaptırılmadığı, ayrıca token’larının fiyatını etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle dava edildi.

CFTC’ye göre kripto para borsası Digitex, faaliyet yürütebilmek için alması gereken lisansla ilgili herhangi bir başvuruda bulunmadı. CFTC, dava dilekçesinde ayrıca, Digitex’in etkin müşterini tanı (KYC) kontrolleri ve müşteri bilgi programı da dahil olmak üzere Banka Gizlilik Yasası gerekliliklerine uymadığını ileri sürüyor.

DGTX fiyatının manipüle edildiği iddiası

Öte yandan, Digitex CEO’su Todd’un borsanın token’ı DGTX’in fiyatını manipüle etmeye çalıştığı da iddia ediliyor. CFTC, Todd’un token fiyatını pump’layarak borsanın varlıklarında hacim yaratmak amacıyla token’ları satın alarak DGTX’in fiyatını manipüle ettiğini öne sürüyor. Şikâyette, Todd’un canlı yayınlarda bu eylemleri tartıştığı birçok ana da atıfta bulunuluyor.

CFTC ayrıca mahkemeden Digitex ve Todd’un işlemlere devam etmesini engelleyen bir ihtiyati tedbir talep ediyor. Komisyon ayrıca; Digitex ve Todd’un kayıtlı borsalarda işlem yapmasının durdurulmasını, firmanın kârlarını iade etmesini, diğer kazançlarını bağışlamasını, tam tazminat ödemesini ve belirlenecek sivil para cezalarını ödemesini istiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl