CFX coin nedir? Conflux projesine dair bütün bilgiler

Kripto para dünyası 2021’in son aylarından itibaren düşüş gösterse de 2023 birçok farklı kripto para projesinin yükselmesiyle başladı. Bunlardan birisi de Conflux. 1 Ocak 2023’den bu yana, 51 günde %1590 oranında yükselen Conflux projesi, birçok kripto para yatırımcısı tarafından merak ediliyor. Peki CFX coin nedir, projesi nelerdir ve CFX coin’in geleceği neler vaadediyor?

cfx coin nedir
CFX 1 Aylık Grafik
 • Kurucusu ve kuruluş yılı: Michael Fuller / 2018
 • Blok zinciri: Kendine ait blok zinciri
 • Toplam arzı: 5 milyar 278 milyon
 • Dolaşımdaki arzı: 2 milyar 90 milyon
 • Piyasa değeri: 640,023,346 milyon Dolar (21 Şubat 2023)
 • En düşük fiyat: 0.02191 dolar (1 Ocak 2023)
 • En yüksek fiyat: 1.70 dolar (27 Mart 2023)
 • Projenin amacı: İçerik oluşturucular, topluluklar ve pazarların sınırlar ve protokoller arasında bağlantı kurmasını sağlamak.
 • Kullanım alanları: Blok zinciri teknolojisi

[toc]

Conflux (CFX) projesi nedir?

CFX coin nedir? Conflux, içerik oluşturucuların, toplulukların ve pazarların sınırlar ve protokoller arasında bağlantı kurmasını sağlayan bir kripto para projesidir. Conflux, benzersiz bir Tree-Graph konsensüs algoritması kullanan, artan verim ve ölçeklenebilirlik için blokların ve işlemlerin paralel işlenmesini sağlayan yüksek verimli bir ilk katman konsensüs blok zinciridir.

Çin’deki tek düzenleyici uyumlu, halka açık ve izinsiz blok zinciri olan Conflux, ilk dijital yuan’ı oluşturarak Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Dijital Renminbi’yi test etme fırsatını sunmuştur. Conflux, küresel DeFi ekosistemini güçlendirmek için merkezi olmayan ekonomileri birbirine bağlayan ve Asya’ya yayılan projeler için benzersiz bir avantaj sağlıyor.

Ekip, misyonlarını resmi internet sitesinde “Blok zinciri ve diğer gelişen teknolojiler sayesinde küreselleşme ve bağlantıya giden yol hızlanıyor – ancak engeller hala var. Misyonumuz, sınırsız ekonomi için bir katalizör olmaktır.” diyerek açıklıyor.

Conflux ayrıca ödenmemiş akıllı sözleşme alanı işgali sorununun üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Ethereum’da, yeni bir sözleşme başlatırken, bir kullanıcı yalnızca o anda ödeme yapar kodun zincire dahil edilmesiyle ilgiliyken, topluluk bir bütün olarak sözleşmeyi saklama yüküyle karşı karşıyadır. Conflux, kullanıcılara kaynakları israf etmekten kaçınmaları için ekonomik bir teşvik sağlayan devam eden sözleşme bakım maliyetlerini sunar.

CFX coin geleceği?

Projenin vaat ettiği önemli özellikler ise şunlar:

 • Açıklık: Conflux, yarattığı yazılımı, herkesin paylaşması, değiştirmesi ve faydalanması için açık kaynak olarak sunulan bir kamu malı olarak tanımlıyor. Ekip, “Blok zincirinin güvenliğini ve güvenilirliğini yaratan düzenleme değil, açıklıktır” diyor.
 • Kapsayıcılık: “Gelişmekte olan teknolojilere adil ve açık erişime inanıyoruz.” diyen Conflux ekibi, bunun, toplulukları, projeleri ve ekonomileri sınırlar ve protokoller arasında aktif olarak bağlamaya kadar uzandığını söylüyor.
 • İzinsizlik: Conflux, herkesin yeni küresel ekonomiye katılabilmesi ve bundan faydalanabilmesi için hızlı, verimli ve çok az ücretle veya hiç ücret ödemeden güvenli değer aktarımını kolaylaştırmak için hayata geçti.
 • Şeffaflık: “Topluluğumuz, paydaşlarımız ve çekirdek ekibimizle tam bir açıklık için çalışıyoruz. Mükemmel değiliz, ancak eksikliklerimiz ve nerede gelişebileceğimiz konusunda dürüstüz.” diyor.
 • Merkeziyetsizlik: Merkeziyetsizlik, kuruluşumuz ve inşa ettiğimiz projeler arasında temel bir odak noktasıdır. Konsensüs algoritmamız, ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden güvenliği ve ölçeklenebilirliği en üst düzeye çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Conflux Vakfı, Conflux tarafından kaynakların tahsisi bir dengeden saptığında ayarlamalar yapmak, soğuk başlatma sorununun üstesinden gelmek için teşvikler sağlamak ve erken aşamada ağa katılımı/geliştirmeyi teşvik etmek için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

CFX coin nedir?

Conflux’taki işlemler, Ethereum ağında yaşanan haliyle gerçekleştirilir. CFX, Ether ile benzer bir rol oynar. Yani, kullanıcılar bir gaz limiti ve bir gaz fiyatı ile işlem gönderir; ikincisi CFX cinsindendir.

CFX ağındaki toplam arz aslında 5 milyar civarındadır. Ancak CoinMarketCap’te görünen haliyle 1.6 milyar adettir. 5 milyar arza sahip projede token’lar, ana ağın açılışında kilitlenmiştir ve daha sonra aylık olarak kademeli bir şekilde serbest bırakılır.

İlk tokenlar, özel sermaye yatırımcılarına ayrılmıştır. Özel yatırımcılarına 600 Milyona kadar CFX tahsis edilmiştir. Son yatırım turunda, CFX token’ları CFX başına 0,1 USD’den satılmıştır.

Devamındaki token’lar, Conflux Vakfı’na aittir. 200 Milyon CFX artı önceki kategorideki satılmamış CFX’ler, Conflux Vakfı’nın uzun vadeli finansal ihtiyacını desteklemek için tahsis edilecektir.

Bu token’ların kilidi 2 yıl boyunca aylık olarak açılacaktır. Genesis Ekibi olarak adlandırılan kurucu ekibe ise 1.800 Milyon CFX verilecektir. Genesis ekibinin token’larının kilidi 4 yıl içinde açılacaktır.

Topluluk Fonu: Pazarlama ve topluluk oluşturma için 400 Milyon CFX ayrılmıştır. Bu token’ların kilidi 4 yıl içinde açılacak.

Ekosistem Fonu: Genesis Sayısı’ndaki 2.000 Milyon CFX, başlangıç sorunlarını çözmek ve Conflux ağında çalışan gelecek vaat eden dApp projelerine yatırım yapmak için bir ekosistem fonu olacak. Bu token’ların kilidi 4 yıl içinde açılacak.

CFX coin nereden ve nasıl alınır?

CFX Coin’i alıp satmak için, başta Binance, Gate.io olmak üzere OKEx, MEXC, CoinEx, Digifinex, Hotbit, Tokocrypto ve Mandala Exchange gibi borsalardan üyelik oluşturup ya da halihazırda üyeliğiniz varsa işlem yapılabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl