Chainalysis yöneticisi: MiCA, dünyanın “altın standardı” regülasyonları olabilir

Geçen seneki uzun tartışmaların ardından bu sene nisan ayında Avrupa Parlamentosu'nun kabul ettiği ve 2024 yılında yürürlüğe girecek olan MiCA konusunda Chainalysis yöneticisinden övgü dolu sözler geldi. Şirket yöneticisi Janet Ho, "MiCA, dünyadaki kripto regülasyonlarında altın standardı olabilir" dedi.

Kripto para sektörünün en önemli veri sağlayıcısı şirketlerinden biri olan Chainalysis’in Avrupa politikalarından sorumlu yöneticisi Janet Ho, şirketlerin şimdiden MiCA konusunda lisans almak için çalışmalara başlaması gerektiğini ifade etti.

ABD medyasından Decrypt’e konuşan Ho, MiCA lisansının alınması sürecinin kısa olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“Şirketler bu hazırlıklara şimdiden başlamalı. Hatta dün başlamalılardı. En iyi şartlarda bile bu lisansı almak 4-5 ay sürecektir”

“Altın standardı olabilir”

MiCA konusunda bir şirketin başvuru yapmasından sonra, belge eksikliği için 25 gün, ret kararı için de 60 günde bilgi verilmesi gerektiğini belirten Ho, MiCA’nın büyük avantajlar içerdiğini de belirtti ve önemli bir benzetme yaptı:

“Eğer Avrupa’da kripto ile ilgili iş yapmak istiyorsanız, en az 4-5 aylık süreyi gözden çıkarmanız lazım. MiCA çok önemli bir regülasyon… Şirketler bu lisansı alma sürecini bir yük olarak görmemeli. Bu lisansı aldığınız anda içinde bulunduğunuz ülke dışındaki diğer AB ülkelerinde de iş yapma hakkına sahip oluyorsunuz. MiCA lisansı, bu anlamda bir pasaport görevi de görüyor. Hatta MiCA gibi önemli bir lisansa sahip olmak, AB dışındaki ülkelerde de iş yapmak için avantaj olabilir. MiCA, kripto regülasyonlarında dünyanın altında standardı olabilir”

Dünyada MiCA gibi belli bir standarda oturtulmuş kurallar bütünün hala olmadığını dile getiren Chainalysis yöneticisi, “MiCA lisansınız varsa, siz kurallara uyuyorsunuz demektir, doğrulanmışsınız, onay almışsınız demektir” dedi.

SEC üyesinden övgü almıştı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta da, SEC’de Gary Gensler’a karşı çıkan isimlerden biri olan komisyon üyesi Hester Peirce da, MiCA’nın kendilerine örnek olması gerektiğini belirtmiş ve AB ile İngiltere’deki regülasyon gelişmelerini övmüştü.

2024 yılında tamamiyle yürürlüğe girmesi beklenen MiCA (Kripto Varlık Piyasaları için Regülasyonlar) geçtiğimiz hafta AB’nin resmi gazetesinde resmen yayımlanmıştı.

MiCA’nın uygulanmasından Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) sorumlu olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl