Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fusion’ın dijital finans uygulaması Chainge’de mevduatlar açıldı

chainge finance

Sponsorlu

Niçin Chainge?

Geleneksel yatırım araçlarında hayatınızı değiştirebilecek ölçüde getiri sağlamanın bir garantisi yoktur. Yatırımlar kodlanabilse ne olurdu? Ya kullanıcılara en iyi yatırımı tek bir noktadan sunmak için merkezi olmayan uygulamaları tarayan algoritmalar olsaydı? Ya bu yatırımlar, kullanıcı bağlı olmak istediği sürece garantili sonuçlar veren akıllı sözleşme teknolojisi ile kilitlenmiş olsaydı?

ABD Para Birimi Kontrol Ofisi ve Coinbase’in eski yöneticisi Brian Brooks tarafından yakın zaman önce Financial Times’ta yayınlanan bir yazı, iyimserlikten doğan bir gelecek varsayıyor. “Kendi kendini yöneten bankalara hazır olun” diyen Brooks, hataların oradan kalktığı, ayrımcılığın durdurulduğu ve herkes için evrensel erişimin sağlandığı bir gelecek çiziyor. Chainge Finance ise bunu gelecekte değil, şimdi yapmaya hazır.

Geleneksel sözleşmelere kıyasla, Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler, bir aracın itibarına (ve yaşanacak anlaşmazlıkların çözümü konusunda yargıya) güvenmeye olan bağımlılığı ortadan kaldırarak daha belirleyicidir. Aynı zamanda daha hızlıdırlar, çünkü başlangıç kriterleri karşılandıktan saniyeler sonra yürütülürler. Akıllı sözleşmelerin, geleneksel sözleşmelere göre bir başka avantajı ise maliyetlerdir, çünkü akıllı sözleşmelerde aracı yoktur, üçüncü taraf saklama hizmetlerine duyulan ihtiyacın yanı sıra geleneksel sözleşme anlaşmazlıklarındaki hukuksal sürecin maliyet yükü oluşmaz. Geleneksel bankacılıkta ekipler, her sözleşmeyi dolandırıcılık hususunda doğrulamak için çalışır. Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde token’ların ve cüzdanların kriptografik dijital imzaları aracılığıyla doğrulanır ve genellikle sağlam bir denetimden geçerler. Dağıtıldıktan sonra değişmezler ve güncellenmiş bir sözleşme, yerini alana kadar yeniden kullanılabilirler.

Chainge, Fusion Protokolü üzerinde inşa edilmesinden ötürü akıllı kontrat teknolojisinin tüm gücünden yararlanacaktır. Bilindiği üzere Fusion Protokolü, varlıkların dijitalleşmesine öncülük eden kripto para finans devrini desteklemek amacıyla Ethereum çatallanmasından oluşan bir altyapı katmanıdır ve bu sayede uçtan uca merkeziyetsizleşme ihtiyacı karşılanmıştır.

Chainge’in DCRM sistemine sahip olmasıyla, kullanıcılar zincirler arası çalışabilecek ve bugüne kadar geniş kitlelere hitap eden hiçbir üründe görülmemiş olan, tek bir cüzdan ile birçok bankacılık hizmetine ulaşma olanağını da elde edeceklerdir. Tabii ki Ethereum tabanlı DeFi işlemlerine olanak tanıyan birkaç uygulama sayılabilir. Bunlar temelde ERC20 token’larıdır ya da uçtan uca merkeziyetsizliğe sahip olmayan, genellikle üçüncü taraf saklama hatalarının bulunduğu Ethereum blokzincirinde bulunan sarılmış (wrapped) token’lardır. Chainge ile üçüncü tarafın saklama hizmetine ihtiyaç yoktur çünkü Fusion’daki DCRM teknolojisi, birden fazla düğümde, cüzdan anahtarlarının parçalara ayrılmasını sağlayarak, çapraz zincir çoklu imza algoritmasının çalışmasını ve dolayısıyla fonlarınızın akıllı kontratlarının kendisinin içinde güvenli şekilde saklanmasını sağlar.

Chainge, merkeziyetsiz finansın protokolü konumundaki Ethereum’a çok fazla bağlı kalmadan çok daha ucuz işlem ücretleri sunmaktadır. Fusion, Binance Smart Chain, Huobi Eco Chain, OKExChain ve Fantom üzerinde Ethereum maliyetinin bir kısmına birden fazla coin veya token ile çok sayıda borsa işlemi de yapılabilir. Chainge’nin DCRM sistemini kullanması, mevcut token’ların yüzde 95’inin uygulamaya taşınmasını sağlayarak, çeşitli zincirlerin kendi özelliklerinin de uygulama içinde kullanılabilmesine olanak tanır.

Bu yeni uygulamada devreye alınması beklenen özelliklerden biri de Fusion Protokolü’nün Zaman-Kilidi’dir. Paranın zamandaki değerini (TVM) gösteren bu özellik, elinizde şu an bulunan paranın değerinin şüphesiz şekilde gelecekteki bir noktadan daha fazla olduğunu belirtir. Bu özellikle birlikte, bugünün finansal varlıkları hisse senetleri, tahviller ve türev ürünlerde olduğu gibi, dijital varlıklarda da zaman-değer ilişkisi desteklenecek ve yeni fırsatlara imkan sağlanacaktır.

Quantum Swap ise, Chainge yapbozunun bir başka parçasıdır. Fusion zinciri üzerinde kilitli bulunan token’lara özel olan Quantup Swap, Chainge kullanıcılarının kişiden kişiye OTC işlem ve takas (swap) yapmalarına imkân tanır. Güvenliğin artırılması için de, sadece doğrulanmış token’ların zincir üzerinde kilitlenmesine izin verilir.

Chainge'nin benzersiz özellikleri
Chainge’nin benzersiz özellikleri

Kullanıma hazır akıllı sözleşme şablonlarıyla kullanıcılar OTC işlemleri ve çapraz zincir takasları gibi finansal hizmetler için kodlama yapabilecek, likidite sağlayabilecek ve saklama hizmetleriyle kredilerden yararlanabilecek. Chainge hem sosyal hem de iş dünyasındaki birliktelikler için finans otomasyonu sayesinde yeni dinamikler yaratacak. Kötü borç sistemi yüzünden kredi sağlayıcıların desteğe ihtiyacı olmadığı ve teminatlandırılmış varlıkların, gecikmiş borç ödemeleri yüzünden kolayca tasfiye edilebildiği bir ana akım kullanıcı senaryosu öngörüyorum. İnsanların en iyi faiz oranları için oradan oraya koşturmadığı, bunu, onlar için algoritmaların yaptığı kendi kendine çalışan banka konsepti burada…

Peki kullanıcıların kendi tasarrufları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarının getirdiği avantajlar nelerdir?

Chainge kullanıcılar için BTC’de yıllık yüzde 8.32 USDT yatıranlara ise yüzde 16.18 getiri sunacak ve günlük olarak faizlerinden yararlanmalarını sağlayacak. Platformda dijital varlık tutmanın karşılığında getiri ve kazanç elde etmenin yanında Chainge ayrıca irisi ve sermaye kazanımlarının yanı sıra, Chainge ayrıca, kullanıma hazır; saklama teminat ve kredi özelliklerinin yürütülmesini kolaylaştırmak için bir akıllı sözleşme sözleşme fabrika sistemini de destekleyecek.

Yıllık getiriler
Yıllık getiriler

7/24 hazır ve merkeziyetsiz olan Chainge saklama hizmetleri 3. taraf güven sorunu problemlerini en aza indiriyor. Bugün bir alıcı, satıcıyla ortak güvendikleri bir saklama hizmet sağlayıcısı olmadığı sürece BTC almayı tercih etmiyor. Bu sağlandığında ise yüzde 2-3’lük bir işlem ücreti ortaya çıkıyor. Chainge ile bu ücret yüzde 0.1 kadar ucuz hale geliyor ve insanlar saklama hizmetlerini birbirlerini tanımadan ya da ortak bir yerde buluşmak zorunda olmadan gerçekleştirebiliyor. Fonların, iki tarafın da kontrol ettiği merkeziyetsiz bir akıllı kontrat saklama yerinde muhafaza edilmesi güvenlik sorunlarını da tamamen ortadan kaldırıyor.

Merkeziyetsiz finans sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte, merkeziyetsiz bir borsada likidite sağlamak ya da akıllı kontrat sunmak, sadece kripto para yatırımcısının kendi sorumluluğuna bırakılamaz. Chainge, günlük kullanıcının, fonlarındaki değeri etkili bir şekilde kullanmasını sağlayacaktır. Chainge, ‘herkes piyasa yapıcı olabilir’ konseptinin anlaşılmasını sağlayacak ve likidite sağlama işlem süreçlerini herhangi bir web platformu ya da dijital cüzdandan daha kullanıcı dostu hale getirecektir.

Muhtemel insan hatasını en aza indirgemek için şu anki banka regülasyonları da sistemde geçerlidir. Kendi kendini yöneten banka konseptini sunduğumuz bu zamanda, değişik bölgelerdeki finansal regülasyon kurumlarından yönetim sistemlerine dair koruma sağlayan düzenlemeler de görebiliriz. 21. yüzyıl regülasyonlarının devreye girdiği bu dönemde, şu anki düzenlemelerin çıkardığı sorunları en aza indirgeyen kendi kendinin bankası olma, regülasyonunu sağlama ve özerk hizmet sunma argümanları gözardı edilemez.

Değişim zamanı, yani Chainge zamanı geldi. Herkesin birbirini yakalamaya çalıştığı, küresel erişimin insan ayrımı yapılmadan sağlandığı ve insan hatalarının ortadan kaldırıldığı bu dünyada, geleceğe giden bir yolculuğa çıkmanın tam zamanı…

Harekete geçmek için yapmanız gereken çok basit. Linke tıklayın ya da aşağıdaki QR kodunu okutun ve bekleme listesine katılmak için gerekli olan CHNG token’larından elde edin. Bu token’ların bir ön satışı ya da ICO’su olmayacaktır. Dolayısıyla toplam arzın yüzde 10’luk bu kısmı dağıtılırken onları kazanma fırsatını kaçırmayın.

Buradan kaydolun: Chainge Finance

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl