Chainlink’in CCIP’si Base’e getirildi: LINK yüzde 10 arttı

Ağustos ayı sonunda Chainlink ile beraber birçok büyük geleneksel finans kurumunun başarıyla tamamladığı Çapraz Zincir Birlikteçalışabilirlik Protokolü (CCIP), Coinbase'in 2. katman ağı Base üzerinde de artık çalışıyor. u gelişme son günlerde yükseliş yaşayan LINK'te yüzde 10'a yakın ekstra bir artış getirdi.

Merkeziyetsiz “oracle” ağı olan Chainlink, birlikteçalışabilirlik protokolü olan CCIP’yi, Coinbase’in Base ağı üzerinde de kullanıma açtı. Bu hamleyle beraber Base ağı geliştiricileri çapraz zincir uygulama ve hizmetlerini Base ağına getirebilecekler.

Chainlink’in Base hamlesi, protokolün token’ı olan LINK’te de yükseliş getirdi. Özellikle ağustos ayı sonunda açıklanan başarılı SWIFT denemelerinin ardından LINK’te yükseliş başlamıştı. Base adımıyla beraber LINK 8 dolar seviyesine yaklaştı. Gün içinde 7.91 dolar olan token, haberin yazıldığı dakikalarda ise 7.75 dolardan işlem görüyor.

Blok zincirler arası iletişim olarak da tanımlanabilecek olan Çapraz Zincir Birlikteçalışabilirlik Protokolü (CCIP), farklı zincirler arasında mesajlaşmaya ve token ile diğer varlıkların transferlerine de olanak tanıyor.

SWIFT testleri başarılı olmuştu

İlk etapta Avalanche, Ethereum, Optimism ve Polygon ile başarılı denemeler yapan CCIP’yi, daha sonra Aave ve Synthetix de kullanmaya başlamıştı.

31 Ağustos günü SWIFT’ten yapılan açıklamada geleneksel finans varlıklarının tokenize varlıklar ile blok zinciri ağlarında bir araya getirilmesi üzerine yapılan denemelerin başarılı olduğu ifade edilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl