Google’dan Intel’e Chainlink’in (LINK) 5 büyük ortaklığı

chainlink link

Chainlink, son aylarda fiyat performansıyla öne çıkan popüler kripto para projelerinden biri. Proje, Blockchain alanında önemli bir problemi çözüme kavuşturuyor. Chanlink’in varlığından önce, akıllı sözleşme platformları sadece blok zincirinde bulunan verilerle iş yapabiliyordu. Piyasa verileri, etkinlik verileri ya da banka ödemeleri gibi blok zincirinin dışındaki verilere güvenilir bir biçimde erişilemediğinden uygulamalar da sınırlı kalıyordu. Chainlink, gerçek dünya verileri ve zincirdeki veriler arasında bir köprü görevi görüyor. Özetle Chainlink, akıllı sözleşmelerin harici veri akışlarına ve ödeme araçları da dahil olmak üzere gerçek dünyadaki olaylara sorunsuz ve güvenli bir şekilde bağlanabilmesi için geliştirildi.

Projenin ICO’su, 2017 yılında gerçekleştirilmiş ve 2019’da faaliyete geçirilmişti. O günden bugüne Chainlink, hem kripto para alanından hem de dışarıdan bir dizi önemli iş birlikleri kurdu.

Google

Chainlink, 2019 yılının Haziran ayında teknoloji devi Google ile ortaklığa vardığını duyurdu. Gelişme, hem Google hem de Chainlink’ten yapılan açıklamalarla doğrulanmıştı. Bu ortaklığın bir neticesi olarak Google Cloud kullanıcıları, Google’ın en popüler bulut hizmetlerinden biri olan BigQuery’ye bağlanmak için Chainlink’i kullanabiliyorlar. Haber, LINK’in fiyatına da büyük etki yaratmıştı ve o günden beri LINK, çok ciddi fiyat artışları yaşadı.

Intel

Chainlink, bir başka önemli iş birliğini 2019 yılının Ekim ayında duyurmuştu. Ekip; Intel, HyperLedger ve Enterprise Ethereum Alliance ile beraber blok zincirlerinde gizlilik ve ölçeklenebilirlik sorunlarını ele alan Güvenilir Hesaplama Framework’ü oluşturduğunu açıklamıştı. LINK’te bir diğer büyük fiyat rallisi de bu gelişmenin ardından geldi.

Deutsche Telekom

Henüz geçen ay Alman telekom devi Deutsche Telekom’un bir iştiraki olan T-Systems, Chainlink ağına bir node operatörü olarak katıldığını ilan etti. Şirket, ağda bir node çalıştırmaya başladı ve böylece T-Systems, Chainlink ağı kullanıcılarına ve Ethereum’daki merkezi olmayan uygulamalara (dapp) güvenilir gerçek dünya verileri sunacaktı.

Oracle

2019 yılının Haziran ayında Oracle, Chainlink’in oracle’larını kullanan girişimlerin Oracle Blockchain Platform’da API’leri üzerinden para kazanmalarına yardımcı olmak için Chainlink ile birlikte çalışacağını açıklamıştı.

Ulusal Blockchain Hizmetler Ağı

LINK fiyatı için önemli bir katalizör daha Çin’in Ulusal Blockchain Hizmetler Ağı (BSN) ile yapılan entegrasyondu. Haziran ayında BSN, ağın Chainlink ile entegre edildiğini bildirdi. Bu sayede, devlet kurumları ve işletmeler, doğrulanmış gerçek dünya verilerini Chainlink oracle’larını kullanarak BSN uygulamalarına dahil edebileceklerdi. BSN, büyük Çinli kuruluşlar ve şirketler tarafından deseteklenen, şirketlerin son derece düşük maliyetli Blockchain bulut bilişim hizmetlerine erişimleri için tek duraklı hizmet sağlayacak şekilde tasarlanmış bir Blockchain altyapı hizmetleri katmanı. BSN’nin kurucu ortakları arasında Çin’in Devlet Bilgi Merkezi, China Mobile ve China Unionpay bulunuyor.

Chainlink ekosisteminde kripto para alanı içinden de çok sayıda oluşum yer alıyor. Binance’ten Tezos’a kadar yaklaşık 200 proje ve kripto para şirketi Chainlink’in büyüyen ekosisteminde bulunuyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl