Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Şansız baba, 50 bin dolarlık LINK’i basit bir hata ile tamamen kaybetti

Bir kripto para kullanıcısı, cüzdana transfer yapmaya çalışırken yanlışlıkla 50 bin dolarlık LINK'i bir akıllı sözleşme adresine yolladı ve sonsuza kadar kaybetti.

eyvah

DeFi dünyasındaki çıkış dolandırıcılıklarının yanı sıra yanlış adreslere gönderilen fonlar da can yakıyor. Son olarak bir kullanıcı, tüm birikimini, fonu desteklemeyen bir akıllı kontrata gönderdi. Kontrat, token’ları desteklemediği için fonlar sonsuza dek burada kilitli kaldı ve bu kişi tüm birikimini kaybetmiş oldu.

Kullanıcı, Github’a yazdığı metinde yanlışlıkla 4.005 Chainlink’i (LINK) merkeziyetsiz finans oyunu Aavegotchi’nin akıllı sözleşmesine gönderdiğini belirtti. Sözleşmenin token’ları desteklememesi sonucunda fonlar sonsuza dek kayboldu.

Aavegotchi geliştiricisi olan Pixelcraft Stüdyoları’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“2 çocuk babası ve bir Aavegotchi hayranı olan Dawid (@D13Kabani) her kullanıcının yapmaya korktuğu o hatayı yaptı. Dawid, kripto para birikimlerinin çoğunu Binance’e göndermek yerine, yanlışlıkla daha önce etkileşimde bulunduğu GHST stake sözleşmesine gönderdi.”

Geliştiriciler kripto dünyasında çoğunlukla “geri alma” tuşu olmadığı için kullanıcının LINK token’larının güncellenemeyen ve değiştirilemeyen GHST staking sözleşmesinde sonsuza kadar kilitli kaldığını belirttiler.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e yazdı: “Kurtarıcım ol”

Şanssız baba Twitter üzerinden Vitalik Buterin’e de mesaj yollayarak “Benim kurtarıcım ol lütfen. ETH zincirinde şu ana kadar yüzlerce işlem yaptım. Oğlumun Kovid’den dolayı değişen derslerine yetişmek için küçük bir dikkatsizlik sonucu tüm hayat birikimimi kaybettim” dedi ve Buterin’den yardım istedi.

Aavegotchi yardım fonu açtı

Aavegotchi ise flaş bir karar aldı ve bu kişiye bir yardım fonu açarak “SantaGotchi” adında bir cüzdan oluşturdu. Kripto parayla ilgilenen ve bu kullanıcıya yardım etmek isteyen kişiler adrese fon yollayabilir. Aavegotchi’den yapılan açıklamada toplanan fonların noel günü Dawid’e gönderileceği belirtildi.

Cüzdanda şu ana kadar 1200 dolarlık Ethereum (ETH) birikti.

Aavegotchi’nin akıllı kontratının da kullandığı Ethereum’un elmas çözümünün yaratıcısı ve Pixelcraf Stüdyoları’nda geliştirici olan Nick Mudge konuyla ilgili olarak “ERC20’deki problem bu. Gönderilen token’ın ERC20 kabul edip etmediğini kontrol eden bir yol oluşturulmuyor. Diğer bazı token standartları bunun için bazı yollar belirlemiş durumda ama ERC20’de yok” dedi.

ERC-777 ve ERC-223 geliştirme tekliflerini kıyaslayan ve ilkinin ERC20’yi desteklemediğini, diğerinin ise desteklediğini belirten Mudge, “Kullanıcı arayüzlerinin bu tür hataları önleyebileceğini düşünüyorum. İsimler de yardımcı olur. ERC-777 tarzı bir adres yerine SantaGotchi.eth şeklinde bir isim olsa kullanıcı için de çok daha iyi olur” yorumunu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl