Uzmanlar, 7 trilyon dolarlık Charles Schwab’dan da Bitcoin ETF adımı bekliyor

ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden biri olan ve haziran ayında açılan kripto para borsası EDX Markets'ın yatırımcılarından Charles Schwab'ın da Bitcoin spot ETF başvurusunda bulunabileceği belirtiliyor. Şirketin, Fidelity ve BlackRock'a oranla çok daha ucuz bir ürün sunarak piyasaya güçlü bir giriş yapabileceği de ifade ediliyor.

BlackRock ve Fidelity’nin ardından Bitcoin spot ETF piyasasına bir başka ABD’li devin daha girmesi bekleniyor. Yönetimi altında 7 trilyon dolardan fazla varlık olan Charles Schwab’ın, ETF’lere erişim sağlamasına rağmen kendi ürününü de her an çıkarabileceği belirtiliyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre finans uzmanları, Charles Schwab’ın, ilk furyada ETF alanına dahil olmamasının bir avantaj yaratabileceğini düşünüyorlar. Kripto paralara Vanguard gibi olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşmayan şirketin, ucuz ürünle müşteri çekmeye çalışacağı belirtiliyor.

“Acele etmelerine gerek yok”

Konuyla ilgili konuşan Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, “Charles Schwab müşterileri her zaman sadıktır. Şirketin ürünleri de her zaman ucuzdur. Bu nedenle acele etmelerine gerek yok. Belli bir para akışını mutlaka elde edeceklerdir” dedi.

“Dünyayı şoke edebilirler”

Balchunas ayrıca Charles Schwab’ın bu alana geç girmesinin, onları ETF’lerde en ucuz ürüne sahip şirket yapabileceğini de belirtti ve “Birkaç ay içinde, 0.10 dolarlık komisyon ücreti çıkarıp dünyayı şoke edebilirler” yorumunu yaptı.

Fidelity ve BlackRock gibi şirketlerin ETF ürünlerinde %0.20 ilâ %0.30 arasında bir komisyon üceti belirledikleri biliniyor. Grayscale için ise bu rakam %1.5 seviyesinde bulunuyor.

Grayscale CEO’su Sonnenshein konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, “Biz bu alanda en tecrübeli şirketiz. Senelerdir sorunsuz çalışıyoruz ve bu nedenle en pahalı ücreti istememiz normal” demişti.

Sonnenshein’ın bu açıklamaları ise kamuoyunu ikna etmemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl