ECB başkanı Christine Lagarde, FTX çöküşünün ardından “MiCA II” istiyor

Kripto paralara karşı duruşuyla bilinen ve bu konuda senelerdir taviz vermeyen Avrupa Birliği Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, FTX çöküşüne değindi ve kripto paralarda regülasyonun her zamankinden daha fazla gerekli olduğunu belirtti. Lagarde ayrıca ikinci bir MiCA düzenlemesinin de önümüzdeki dönemde zorunlu olacağını iddia etti.

AB Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde bir kez daha kripto paralara karşı önlem alınması gerektiğini belirtti. Lagarde, Ekonomi ve Para Politikaları Komitesi’nin düzenlediği toplantıda konuşurken AB’nin zaten ciddi şekilde regülasyonlarını geliştirdiğini ve birçok alanda dünyanın önünde olduğunu söyledi.

“MiCA II de gerekecek”

ECB’nin aldığı önlemlere örnek olarak geçmişte Facebook’un parası olan Libra’yı örnek gösteren ve bu parayı yasakladıklarını dile getiren Lagarde, MiCA olarak da bilinen “Piyasalarda Kripto Varlıklar” tasarısının ikinci bir versiyonuna da ihtiyaçları olacağını iddia etti:

“Regülasyonlar konusunda dünyanın önündeyiz. Daha önce de dediğim gibi, bu sadece doğru yönde atılmış tek bir adım. Daha fazlası da gerekiyor. Daha geniş çapta bir regülasyon gerekecek. Bunun için MiCA II’nin de zorunlu olacağını düşünüyorum. Bu kesinlikle sonuna kadar gerekli bir durum”

Lagarde ayrıca enflasyon konusuna da değindi ve enflasyon oranının hala zirve yapmamış olabileceğini ve AB’nin parasal daralma politikasını kesintisiz sürdüreceğini belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl