Çift taraflı çalışan devlet görevlisi Bitcoin ile rüşveti ortaya çıkardı!

ABD'de filmlerde görülecek bir senaryo adeta gerçeğe dönüştü. İki Çin devlet görevlisi, ABD'li bir devlet görevlisinden Çin merkezli bir şirket hakkında ABD'de açılan bir davayla ilgili bilgi istedi. Rüşvet ödemeleri Bitcoin ile yapıldı ve rüşveti alan kişi ise karıştırıcılar ile bu BTC'leri sakaldı. Ancak çift taraflı çalışan görevli aynı zamanda FBI'a da bilgi verdi. ABD medyası bu şirketin Huawei olduğunu öne sürüyor.

ABD’de son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan kripto paraların mikserlerle karıştırılması uzun süre daha tartışılmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ülkede yaşanan son olay ise adeta film senaryolarını aratmayacak cinsten…

2 Çinli ajan, bir ABD’li devlet görevlisi, büyük bir şirket, rüşvet ve Bitcoin…

ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) resmi belgelerinde yer alan bilgilere göre Çin adına çalışan iki devlet görevlisi Guochun He ve Zheng Wang, ABD’de bir telekomünikasyon şirketi için yürütülen soruşturma hakkında bilgi almak için bir devlet görevlisiyle temasa geçti.

FBI’a da haber verdi

2021 yılının Eylül ayında iki Çinli görevli, ABD’li devlet görevlisini ikna ettiler ve New York’taki başsavcılık ofisinde konuyla ilgili yapılan bir toplantıdan bilgi almakla görevlendirdiler. Ancak ABD’li görevli kendisine gelen teklifi ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI’a haber verdi ve operasyon başladı.

O şirket Huawei mi?

ABD medyasından Wall Street journal ile CNBC ise bu şirketin HUawei olduğunu iddia ediyor. Bilindiği üzere Huawei, ABD tarafından kara listeye alınmış ve şirketin Google servis ve hizmetlerini sağlaması engellenmişti.

ABD medyası iki Çinli görevlinin de Huawei tarafından da fonlandığını ve bu şirkete çalıştıklarını iddia ediyor.

Bitcoin ile 61 bin dolarlık rüşvet ödendi

ABD Adalet Bakanlığı’nın belgelerinde herhangi bir şirket ismi belirtilmiyor ancak rüşvet ödemesindeki detaylar ise net şekilde anlatılıyor. Ödemeyi yapan Çinli görevli Guochun He, Eylül ayında 20 bin, Ekim ayında ise 41 bin dolarlık iki ödeme yaptı.

Çinli ajanın, ismi açıklanmayan ABD’li görevliye Bitcoin ile ödeme alması durumunda “devletin gözünden uzak ve güvenli bir şekilde işlem yapabileceğini” söylediği belirtiliyor.

İşlemleri gizlemek için Wasabi kullanıldı

Blok zinciri analitik firması Elliptic ise Çinli görevlilerin işlemleri gizlemek için Wasabi cüzdanını kullandıklarını aktardı. Bu tür cüzdan uygulamalarının “CoinJoin” denilen teknolojiyle Bitcoin’leri karıştırdığı biliniyor.

Elliptic bilgileri aldı ve kişileri buldu

Elliptic firması yaptığı açıklamada ayrıca, “Ödemelerin hepsi Wasabi’ye kadar takip edilebilir” derken şirketin kurucu ortağı ve baş bilimcisi Tom Robinson da firmanın, suç duyurusunda açıklanan ayrıntılara dayanarak Bitcoin işlemlerini tanımlayabildiğini söyledi. Dolayısıyla Elliptic, ABD’li devlet görevlisinin verdiği detayları öğrenerek rüşveti veren ve alan tarafları belirlemiş oldu.

Burada tabii ki işlem bilgilerinin ABD’li devlet görevlisi tarafından gerekli kurumlara verildiğini ve bu sayede rüşvetçi görevlilerin bulunduğunu belirtmek lazım…

60 ve 20 yıl hapis cezası ile yargılanıyorlar

İki Çinli görevli soruşturmayı engellemekle suçlanıyorlar. Rüşvet, para aklama ve soruşturmayı engellemek suçundan biri 60, diğeri ise 20 yıla kadar hapisle karşı karşıyalar.

Wasabi ve Huawei şirketlerinden ise konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl