Çin, 13 kripto para uygulamasını engelledi

2021 yılının Mayıs ayında kripto para madenciliğini, Eylül ayında ise kripto paralarla ilgili tüm işlemleri ülkede yasaklayan Çin'de, yapılan resmi açıklamayla 13 adet kripto para işlem sağlayıcısı uygulamanın yanı sıra onlarca haber sitesi ve sosyal medya hesabının kapatıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz sene Eylül ayında kripto paralarla ilgili neredeyse her şeyin yasaklandığı Çin’de Pekin merkezli bir kripto para operasyonu düzenlendi. Pekin Yerel Mali Denetim İdaresi tarafından, Chaoyang Bölgesi Kurumu’na ithafen yapılan açıklamada izinsiz şekilde kripto para işlem sağlayıcısı olan 13 uygulamanın engellendiği ve kapatıldığı belirtildi.

Bölge mahkemesinin uyarısından sonra geldi

Kripto para bağlantılı büyük operasyon ise ülkenin en zengin ve varlıklı kişilerinin yaşadığı Chaoyang’ın Bölge Mahkemesi’nden çıkan bir kararın ardından geldi. Mahkeme Eylül 2021 yasaklarının ardından, Çin anakarasında hala kripto para işlem ve madenciliklerinin devam ettiğini ve bu konuda ciddi adımlar atılması gerektiği yönünde bir uyarı yazısı yayımlamıştı.

2 de banka hesabı…

Kurum ayrıca 23 kripto para medya sitesi ve toplamda 440 kişinin de kripto para reklamı yapan sosyal medya adreslerinin kapatıldığını aktardı. Kapatılanlar arasında aynı zamanda tezgah üstü işlemlerde kullanıldığı tespit edilen iki de banka hesabının olduğu yazıldı.

Yeraltı madenciliği devam ediyor

Bir yıldan fazla süredir ülkede kripto paralarla ilgili neredeyse her şeyin yasak olmasına rağmen, Çin dünyada en çok madencilik yapılan ülkelerin de başında gelmeye devam ediyor. Faaliyetlerin tümü gizli ve izinsiz olarak yapılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl