Çin Başkan Yardımcısı Liu He’nin açıklamaları Bitcoin’de düşüş getirdi

Kripto paralardaki zorlu hafta Çin’den gelen açıklamalarla devam ediyor. Çarşamba günü yaşanan düşüşten sonra toparlanma emareleri gösteren Bitcoin, Çin başkan yardımcısının madencilik faaliyetlerine ciddi kısıtlamalar getirme konusunu yeniden hatırlatmasıyla bir kez daha sert bir düşüş yaşadı.

Bugün Çin Mali İstikrar ve Gelişme Komitesi, ülkenin başkan yardımcısı ve Mali Komite Başkanı olan Liu He liderliğinde toplandı. Toplantıda, finansal sistemin Parti Merkez Komitesi tarafından alınan kararların net şekilde uygulandığının açıklanması ve likiditeyi korumak, finansal riskleri etkisiz hale getirmenin önemine değinilmesiyle başladı.

“Teknolojik inovasyon, madenciliğe sert tedbirler ve sosyal hayata etkilerin önlenmesi…”

Daha sonra alınan kararlar yinelenirken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesinin önemi, reel ekonomiye direkt olarak etki eden politikaların uygulanması ve teknolojik inovasyonla birlikte yeşilin korunmasının yanında Bitcoin madenciliğinde sert tedbirlerin alınmasıyla “trade” risklerinin engellenip, sosyal hayata etki etmesinin önüne geçilmesi önemli başlıklar olarak belirtildi.

Liu He ise yaptığı açıklamada, “Bitcoin madenciliği konusunda sert tedbirler alacağız. Enflasyonun önüne geçmek için istikrarlı yuan politikasını devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Gelen bu açıklamanın ardından Bitcoin, hızla düştü. Bitcoin’le beraber kripto paralar da geniş çapta etkilendi. Ether, yüzde 15’in üzerinde geri çekilmeyle 2 bin 400 doların altına indi. En büyük ilk 10 içinde ICP ve DOT gibi bazı kripto para birimleri de yüzde 20’ye yakın düşüş yaşadı.

Çin, Bitcoin madencilik faaliyetinin yoğun olarak yapıldığı bir bölge. Bu konuda bazı araştırmalar, Çin’in Bitcoin madenciliğindeki küresel payının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu ileri sürüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Mert Cevapla

    Merkezi olmayacak diye reklamı yapılan şey, devletlerin her tedbirinden etkileniyor. Bu nasıl merkeziyetsizliktir. Bu iş iyice dolandırıcılık boyutuna ulaştı.