Çin CBDC adımlarına devam ediyor: WeChat’e dijital yuan geldi

Çin'in en çok kullanılan mesajlaşma ve ödeme uygulaması olan WeChat, artık dijital yuan ile ödeme seçeneği de sunacak. Otoriteler bu adımla, düşük seviyede kalan dijital yuan benimsenmesini artırmayı hedefliyor. Ödemelere ise hem işlem başına hem de günlük olarak sınırlandırma getirildi.

Batı menşeli birçok uygulamanın yasak olduğu Çin’de sosyal medyadan mesajlaşmaya ve ödemeye kadar en çok kullanılan program olan WeChat’te artık dijital yuan ile ödeme yapılabilecek.

Ülkenin büyük bölümünde kullanılan WeChat Pay, artık resmi e-CNY yani dijital yuan uygulamasını da destekliyor. Ülke medyasında yer alan haberlere göre kullanıcılar, CBDC cüzdanlarını şu anda WeChat’in “mini-programları”nda kullanabiliyorlar. Kısa vadede kullanım alanlarının ciddi şekilde artırılması bekleniyor.

Uygulamada şu an için günlük ödemelere sınırlandırma getirildi. Kullanıcılar günlük en fazla 5000 yuan yani yaklaşık 720 dolarlık işlem yapabilecekler. İşlem başına limit ise 2000 yuan (yaklaşık 290 dolar) olacak.

Şu ana kadar ilgi görmedi

Bilindiği üzere Çin, CBDC’ler konusunda dünyanın en ileri ülkesi olarak görülüyor. 2020 yılının başından bu yana agresif şekilde dijital yuan denemeleri yapan Çin yönetimi özellikle Shenzen bölgesini kullanmıştı. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de halk ise dijital yuana şu ana kadar beklenen ilgiyi göstermedi. Kullanıcıların özellikle mahremiyet kaygısı taşıdıkları ve kişisel ödemelerin hükumet organları tarafından kontrol edilmesinin önüne geçmek için nakit tercih ettikleri biliniyor.

Bu gizliliği sağlayacak tek seçenek olan kripto paralar da 2021 yılının eylül ayında tamamen yasaklanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl