Çin devlet bankasının müşterileri kripto şirketleri olmaya başladı

Son dönemde attığı olumlu kripto adımlarıyla bilinen Hong Kong'da, içinde bir Çin devlet bankasının Hong Kong kolunun da olduğu bankaların, kripto şirketleriyle çalışmaya başladıkları ifade ediliyor. Bankaların kripto şirketleri için mevduat hesapları açtıkları belirtildi.

Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin kabul edildiği ve Singapur ile “kripto merkezi olma” konusunda amansız bir yarış içinde olan Hong Kong’da, birçok banka kripto para şirketlerine hizmet vermeye başladı.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre; içinde Çin merkezli bir bankanın Hong Kong kolunun da olduğu kurumlar, kripto şirketlerine, maaş ödemeleri gibi günlük işlemleri yapabilmeleri için hesap açmaya başladılar. Hatta bazı bankaların kriptodan fiat paraya yapılan dönüşümlerde ödeme hizmeti verdikleri de belirtildi. Ancak çoğu bankanın, bu tarz işlemleri hala riskli gördükleri için henüz bu topa girmedikleri de ifade ediliyor. Çin’in kripto paraları ana karasında tamamıyla yasaklamış olması, bu durumun önemini daha da artırıyor.

Haberde ayrıca Hong Kong’taki bankaların özellikle ABD’deki bankacılık krizini fırsata çevirmek istedikleri ve birçok ABD’li şirketle de çalışma yönünde olumlu adımlar attıkları yazıldı. ABD medyasında daha önce de, Signature Bank ve Silicon Valley Bank’in iflaslarının ardından, birçok kripto şirketinin İsviçreli ve Hong Kong’lu bankalarla çalışmak istedikleri yönünde haberler çıkmıştı.

WSJ’nin haberinde ayrıca, Hong Kong kolu birçok kripto şirketiyle çalışan Çin merkezli kurumun, İletişim Bankası olduğu da yazıldı. Bankanın çalıştığı kripto firmalarının hepsinin regülatör tarafından onaylı olduğu, aynı zamanda birçok başka kripto şirketiyle de görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl