Çin, dijital para testlerini 4 eyalete daha açıyor

Pekin yönetimi, Çin Merkez Bankası’nın bu yılın başlarında uygulamaya koyduğu dijital para girişimi e-CNY’yi Guangdong dahil olmak üzere dört eyalete genişletmeyi planlıyor.

Çin’in, dijital para birimini geniş bir nüfusa yayma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) e-CNY, yani dijital yuan denemelerini Guangdong, Hebei, Jiangsu ve Sichuan eyaletlerine genişleteceği bildirildi. Ülkenin merkez bankası egemen dijital para biriminin benimsenmesine büyük bir destek vermeyi amaçlıyor.

Bankanın başkan yardımcısı Fan Yifei, Suzhou’da düzenlenen bir forumda yaptığı açıklamada, kullanıcı, yatırımcı ve işlem sayısının ‘istikrarlı bir şekilde arttığını’ söyledi.

“Genişleme ‘uygun bir zamanda’ başlayacak”

e-CNY’yi “dijital çağda önemli bir altyapı” olarak nitelendiren başkan yardımcısı, yatırımcı ve işlem sayısı hakkında ayrıntı vermedi. Ancak en son açıklamalar, 2021 sonunda 261 milyon tekil kullanıcı olduğunu ve bu sayının ekim ayından bu yana neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor.

Fan Yifei, genişleme için bir tarih vermedi ancak “uygun bir zamanda” olacağını söylemekle yetindi.
Çin’in 2020 yılında başlayan ilk parti dijital Yuan testleri Shenzhen, Suzhou, Xiongan ve Chengdu şehirlerinde gerçekleşmişti.

Çin’in dijital para birimini aktif olarak kullanıma sunması, onu ABD Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası gibi diğer büyük merkez bankalarının önüne geçirmiş oldu.

Resmi olarak Dijital Para Elektronik Ödemesi olarak bilinen dijital yuan, 20’den fazla şehir ve bölgede test ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl