Yüz tanıma sistemiyle 4 milyon dolarlık kripto çalındı

Kripto paraların yasaklandığı Çin'de çok ilginç bir kripto-hırsızlık olayı yaşandı. Bir kişinin arabasına giren hırsız, kurbanı etkisiz hale getirip, yüz tanıma sistemiyle telefonuna ve cüzdanına girerek 4.1 milyon dolarlık varlıkları çalmayı başardı.

Kripto hack olayları 2022 yılına damga vururken, 2023 yılı da bu anlamda hızlı başladı. Çin’den gelen son hırsızlık haberi ise işin boyutlarının nerelere gelebileceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Hedefini takip etti ve…

Çin’in Chengdu bölgesinde yaşanan olayda, kripto para yatırımcılarının buluşmasına katılan bir kişi, toplantıdan ayrıldıktan sonra bir hırsız tarafından takip edildi. Hırsız, kişiyi arabasına kadar izledi ve onunla birlikte araca girdi.

USDT’ye çevirip kendi cüzdanına gönderdi

Kripto yatırımcısını tehdit eden ve onun yüzünü, telefona ve cüzdana girmek için kullanan hırsız, varlıkların hepsini USDT’ye çevirerek kendi cüzdanına gönderdi. Yerel medya, çalınan varlık değerinin toplamda 4.1 milyon dolar olduğunu belirtti.

Güvenlik güçleri uyardı: Kendinizi belli etmeyin

Mağdur kişi şikayetçi olurken, kolluk kuvvetleri konuyla ilgili soruşturma başlattı. Kripto paralar Çin’de yasak olmasına rağmen “değerli bilgisayar verisi” olarak görülüyorlar. Bitcoin ise “özel sanal varlık” sıfatına sahip… Dolayısıyla işlemler yasak olmasına rağmen sahiplik konusunda korumacı bir yasa mevcut. Bu durumda saldırgan her halikarda bir hırsız olarak kabul edilecek ve 4 yıl hapis cezası ile 10 bin Çin yuanı (1400 dolar) maddi ceza ile yargılanacak.

Kolluk kuvvetleri ayrıca yaptıkları açıklamalarda kripto para logoları olan kıyafetler giyilmesinin ya da toplu şekilde bazı yerlerde toplanılmasının bu tür hırsızlık ve saldırı olaylarına davetiye çıkardığını belirttiler ve bu anlamda gösterişsiz giysiler giyilmesini tavsiye ettiler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl