Çin devlet şirketinden Hong Kong’da kripto lisans başvurusu

Çin devletine ait olan Greenland şirketinin fintech iştiraki Hong Kong'da kripto ve sanal varlık işlem lisansı almak için başvuruda bulundu. Şirketin; kripto paralar, NFT'ler ve karbon kredi işlemleri hizmeti vereceği belirtiliyor.

Çin’in en büyük gayrimenkul ve yatırım şirketlerinden biri olan, ayrıca yüzde 46.4’lük hisse sahibinin Şangay Belediyesi olduğu Greenland Holdings, fintech birimi aracılığıyla kripto para hizmetleri sağlamayı amaçlıyor.

Çin’de kripto paraların yasak olmasından ötürü şirket bu hizmetleri Hong Kong’ta verecek. Greenland Financial Technology Group bu adım için de Hong Kong Para Otoritesi’ne lisans başvurusunda bulundu.

Greenland ayrıca, Hong Kong’ta her geçen gün gelişmekte olan kripto para sektörüne ilgi duyan ilk Çin devleti firması konumunda…

Konuyla ilgili konuşan Greenland Financial Technology Group CEO’su James Geng Jing, yaptıkları başvuruyla beraber iş yaptıkları alanları genişletmek istediklerini ve uluslararası çaptaki tanınmışlıklarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Geng Jing ayrıca Hong Kong’un hem Çin’e bağlı olan hem de uluslararası bir pozisyonda olmasının da, kendilerinin buraya yönelmesinde büyük etken olduğunu belirtti.

Hong Kong’un son dönemdeki kripto regülasyon adımlarını da yorumlayan CEO, “İşte tam da bu sebeple attığımız adımın en doğru zamanda geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz sene Bitcoin ve Ethereum ETF’lerine onay veren Hong Kong’da 1 Haziran’dan itibaren yeni kripto regülasyonları devreye girecek. Yeni kurallarla birlikte tüm merkezli platformların, regülatör tarafından verilen lisansa sahip olmaları gerekecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl