Çin’in en büyük kripto para hırsızlığı: 3 hacker, 87 milyon dolar çaldı

Tarihin en büyük kripto para hırsızlıklarından biri yakın zamanda Çin'de gerçekleşti. Bu olayda 3 hacker'ın 87 milyon dolar değerinde kripto para çaldıkları ortaya çıktı.

Yerel basında Cumartesi günü çıkan haberlere göre Çin’in kuzeyinde yer alan Xi’an şehrinde şaşırtıcı bir olay yaşandı. Polis kısa bir süre önce 600 milyon yuan (87 milyon dolar) değerinde kripto para hırsızlığı gerçekleştiren 3 şüpheliyi tutukladı. Bu hack olayının bugüne kadar ülkedeki en büyük kripto para vurgunu olduğu belirtildi.

Polis, 30 Mart’ta yapılan bir şikayet üzerine harekete geçti. Yapılan şikayette bir vatandaş 100 milyon yuan’dan fazla Bitcoin ve Ethereum‘un çalındığını iddia etti. Bunun üzerine güvenlik güçleri olayı incelemeye başladı.

Yapılan ilk araştırmalara göre, korsanların uzaktan erişimle hesabı hack’ledikleri ve sanal dünyada arkalarında çok az iz bıraktıkları ortaya çıktı. Kripto paraların işin içine girmesinin ardından dava biraz daha karmaşık hale geldi.

Olayı ele alan ve kapsamlı bir araştırma başlatan müfettişler, bilgisayar korsanlarının çaldıkları kripto paraları daha küçük birimlere ayırdığını belirledi. Bu işlemlerin de açığa çıkmaması için birden fazla işlem gerçekleştirdikleri ifade edildi. Bunun üzerine görevliler tam olarak 30 bin veriyi incelemeye almak zorunda kaldı. Yurt içi internet firmaları da soruşturmada polise yardımcı oldu. Üç aylık bir çabanın ardından, Hunan’da yaşayan Zhou isimli ilk şüpheli tespit edildi.

Polisin elde ettiği verilere göre, şüphelilerin hepsi bir zamanlar internet şirketlerinde çalışan usta hacker’lar. Çete bugüne kadar bilgisayarları hack’leyerek 600 milyon yuan değerinde kripto parayı hesabına geçirdi. Dijital suç örgütü, zimmetine geçirdikleri kripto paraların bir kısmını lüks yaşamları için harcadılar. Villalar, lüks arabalar ve şirketler satın alarak çaldıkları kripto paraları bir bölümünü elden çıkardılar. Güvenlik güçleri olayla ilgili araştırmalarını genişleterek sürdürüyorlar.

Çin’de bir teknoloji devi olan Tencent’in son raporuna göre 2018’in ilk yarısında Blockchain‘in güvenlik sorunları, 2.7 milyar dolarlık bir ekonomik zarara yol açtı. Bunun üzerine Tencent’in güvenlik ordusu CTMA, Çin Blockchain Uygulama Araştırma Merkezi ve diğer 20 kamu ile özel kuruluş bir araya gelip hükümet desteğini de alarak Blockchain güvenlik ittifakını başlattı.

→ BİTCOİN’DE İŞLEM HACMİ DİBE VURDU, KISA POZİSYONLAR SIÇRADI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl