Çinliler kripto işlemleri için Hong Kong’a gelip dönüyorlar

Çin halkı, ülkede kripto paralar tamamen yasak olmasına rağmen Hong Kong'u bu anlamda bir ara bölge olarak kullanıyor. Çevrim içi borsalardan işlem yapmayan kişiler, Hong Kong sokaklarında sayıları gittikçe artan kripto dükkanlarından çok daha rahat şekilde işlem yapabiliyorlar.

Çin’in 2021 yılında önce madenciliği ardından da kripto para işlemlerini yasaklaması ülkedeki yatırımcılar için büyük darbe olurken, o dönemden iki sene sonra Hong Kong’un attığı olumlu adımlar ise bu alanın yeniden açılmasını sağladı.

Finans medyasının önemli kurumlarından Financial Times’ın hazırladığı önemli bir haber, Çin vatandaşlarının kripto işlemlerini rahatlıkla Hong Kong üzerinden de yapabildiklerini gösteriyor.

İşlem yapıp ülkesine dönüyor

Haberde röportaj yapılan ve adı Zhang olarak belirtilen kişi, Çin’in Hong Kong sınırına yakın olan Shenzhen bölgesinde yaşıyor. Her ay düzenli olarak Hong Kong’a geçen Zhang, burada kripto para alıp ya da satıp ülkesine dönüyor.

Tam adının gizli tutulmasını talep eden Zhang, haziran ayında elindeki 10 bin ilâ 20 bin yuan arasındaki parayla yine Hong Kong’a gitti ve buradaki kripto dükkanlarından USDT aldı. Her yolculuğun yaklaşık 90 dakika sürdüğünü belirten Zhang, “Ne zaman gerekirse o zaman Hong Kong’a gelip kripto işlemi yapıp dönüyorum” dedi.

Kontrol neredeyse hiç yok

Financial Times haberinde ayrıca, sayıları her geçen gün artan kripto dükkanlarına da vurgu yapıldı. Borsalarla kıyaslandığında çok daha hafif regülasyon kurallarının olduğu bu dükkanlarda çoğu kişi rahatlıkla kripto işlemi yapabiliyor. Bazen ne kimlik ne de takas edilmek istenen paranın kaynağı sorgulanıyor. Yüksek miktarlarda değişimlere de yine çoğu zaman izin veriliyor.

Sayı gittikçe artıyor

Bu OTC’lerdeki “sıfır kontrol” politikası ise, Çin ana karasından her geçen gün daha fazla kişinin Hong Kong’a gelmesini sağlıyor.

FT’nin konuştuğu ve adı One Satoshi olan dükkan sahibi, geçen seneye göre müşteri sayısının %40 daha fazla olduğunu söyledi.

Bir başka dükkan sahibi ise Çin’den gelen müşterilerinin sayısının arttığı bilgisini verdi ve şunları söyledi:

“Çin ve Hong Kong, sınırları tamamiyle açmadan önce, ana karadan gelen Çinli müşteri oranı yüzde 5’ti. Şu an ise yaklaşık yüzde 50”

Haberde bazı kripto dükkanlarının ise Çin’deki yasaklar nedeniyle ana karadan gelen müşterileri kabul etmedikleri de yazıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl