Çin’in kriptoya kucak açmasını bekleyenlere soğuk duş: Yeni başkan seçildi

Hong Kong'un son dönemde kriptoda olumlu adımlar atması ve Çin'in gizliden gizliye bu alana destek olmaya başlayacağı söylentileri devam ederken, Çin Merkez Bankası'nda önemli bir atama yapıldı. Bu atama Çin'in kriptoya yönelik yasakçı politikasının devamı anlamına gelebilir.

Pan Gongsheng

Fotoğraf: Getty Images/Bloomberg

2021 yılında Çin’in kripto para madenciliğini tamamen yasaklaması tüm dünyada büyük ses getirmişti. Bu karardan yaklaşık 3 ay sonra eylül ayında ise ülkede kripto paralar tamamen yasaklanmıştı. İşte bu yasaklardan iki sene sonra bugün, kripto para sektörü Çin’in yeniden bu ekosisteme kucak açıp açmayacağını tartışıyor.

Yeni sorumlu şüpheleri beraberinde getirdi

Yasakların uygulanması konusundaki en önemli kurum olan Çin Merkez Bankası’nda, Komünist Parti’yi temsil eden en yüksek rütbeli kişi olarak Pan Gongsheng seçildi. Uzmanlara göre yapılan bu atama aslında, Gongsheng’in merkez bankasının (PBOC) gelecek başkanı olarak işaret edildiğini de gösteriyor.

“Bitcoin’in cesedi önünüze çıkacak” demişti

Peki bu atamanın kripto para piyasaları için ne önemi var? Birçok Çinli devlet yetkilisi gibi Gongsheng de aslında kripto para karşıtı duruşuyla ön plâna çıkıyor. PBOC’de başkan yardımcılığı da yapmış olan eski bankacı ve ekonomist, 2017’de yaptığı bir konuşmada şunları söylemişti:

“Bitcoin ve kripto paralara karşı oluşan yasakları destekliyorum. Bir gün bir nehir kenarında oturduğunuzda karşınıza nehirde yüzen şekilde Bitcoin’in cesedi çıkacak. Biz bu yasakları getirmeseydik, ne olacağını düşünmek bile istemiyorum”

Bilindiği gibi Çin’de 2017’de kripto para borsaları da yasaklanmıştı.

İşte Pan Gongsheng gibi kripto karşıtı bir ismin merkez bankasında Komünist Parti’den sorumlu yetkili unvanı alması, Çin’in yasakları terk edeceği ya da en azından yumuşatacağı görüşlerini de bir anda boşa çıkardı.

“Hong Kong’da olanlar tutarsız”

Bloomberg‘e konuşan ve Çin Merkez Bankası’nda 8 yıl çalışmış olan ekonomist David Qu ise konuyla alakalı şunları söyledi:

“Benim bildiğim kadarıyla hiçbir PBOC başkanı Bitcoin’i savunmaz ya da desteklemez. Hong Kong’da şu anda olanlar da zaten tutarsız. Çin anakarası Hong Kong’u her zaman deniz aşırı bir piyasa olarak görür”

Hatırlanacağı üzere TRON kurucusu Justin Sun geçen sene Çin’in kripto yasakları kaldıracağı iddiasında bulunan ilk kişiydi. Sun, dünyadaki yeni kripto boğa sezonunun da Çin’in yasakları kaldırmasıyla geleceğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl