Çin’de maaşlar dijital para CBDC ile ödenecek

Merkez bankası dijital parası (CBDC'ler) konusunda dünyanın açık ara en önde ülkesi konumundaki Çin, şimdi de Changshu şehrindeki devlet görevlilerinin maaşlarını dijital yuan olarak ödeme adımı attı. e-CNY testlerinin en çok yapıldığı yerlerden olan şehirdeki görevlilere daha önce de dijital yuan ile destek sağlanmıştı.

Özellikle 2020 yılında çok ciddi şekilde artırdığı CBDC testleriyle dünyada açık ara öne geçen ve bu konumunu hala koruyan Çin, şimdi de ülkenin önemli şehirlerinden biri olan Changshu’da devlet memurlarının maaşlarını e-CNY ile ödeyecek.

1.5 milyondan fazla nüfusu olan ve başta ABD olmak üzere birçok ülkenin şirketinin yatırımlar yaptığı Changshu, dijital yuan konusundaki ilk denemelerin yapıldığı şehirlerden de biriydi. Şehirde ayrıca 2022 yılının ekim ayından sonra devlet görevlilerine dijital yuan ile destek ödemeleri de yapılmaya başlamıştı.

Alipay ve WeChat Pay de entegre oldu

Ülkenin en önemli ödeme uygulamaları olan AliPay ve WeChat Pay’in de entegre olduğu dijital yuan, toplamda 105 mobil ödeme uygulamasında da kullanılabiliyor. Çin vatandaşları böylece e-CNY ile bu uygulamalar üzerinden alışveriş de yapabiliyor. Doğalgaz ödemeleri ve çevrim içi alışverişlerin yapılabilmesinin yanı sıra benzin istasyonlarında da e-CNY ile ödeme imkanı bulunuyor.

Shenzhen’de 28 milyon cüzdan oluşturuldu

Dijital yuan denemelerinin en yoğun olarak yapıldığı bölgelerden biri olan Shenzhen’de sadece 2022 yılında 28 milyon dijital yuan cüzdanının oluşturulduğu belirtilirken, hükumetin e-CNY kullanıcılarına 2022 yılında toplamda 83 milyon dolarlık yuan dağıttığı ifade edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl