Çin Merkez Bankası açıklaması sonrası OKB, FIL ve HT’de sert düşüş

cin-bayrak

Çin Merkez Bankası’nın tüm kripto para işlemlerinin yasa dışı sayıldığının hatırlatıldığı açıklamasını ardından OKEx’in token’ı OKB ve Huobi’nin token’ı HT’nin fiyatlarında sert düşüşler görüldü. İki kripto para borsasının ortak yönü ise Çin ile bağlarının güçlü olması.

OKB, 17.20 dolar seviyesinden 12.20 dolara yüzde 30 oranında değer kaybına uğrarken HT’deki tablo da farklı değildi. HT, 12.50 dolardan 8.70 dolara kadar geriledi.

Dünkü açıklamada, yurt dışındaki borsaların Çin’deki vatandaşlara hizmet vermesinin önüne geçilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca internet üzerindeki kripto para ile ilgili içeriklerin denetlenmesinin de geliştirileceği belirtildi. Bildiri, önceliklerden daha kapsamlı olduğundan piyasada yeni bir satış dalgası getirdi.

Huobi, Çin anakarasında kullanıcı kaydını durdurdu

Öte yandan Huobi borsası, Çin anakarasında yeni kullanıcı kabulünü askıya aldı. Borsa, uygulamasında ülke/bölge seçiminde Çin anakarasını kaldırdı. Tayvan ve Hong Kong’a ise hala yer veriliyor.

Filecoin de etkilendi

Çin’de rağbet gören ve birçok madencinin katılımının olduğu Filecoin, açıklama sonrası diğer kripto paralara göre daha fazla değer kaybına uğradı. FIL, 75 dolardan 59.20 dolara yüzde 20’nin üzerinde düştü.

Geçtiğimiz aylarda Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Halkın Günlüğü, Filecoin’in merkezi olmayan veri depolama protokolü IPFS’ten övgüyle söz etmişti. Bazı devlet yetkilileri de Filecoin konusunda olumlu açıklamalarıyla dikkat çekiyorlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl