Çin Merkez Bankası bu kez sabit coin’leri hedef aldı: Finansal risk taşıyor

Mayıs ayıyla birlikte başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar ve madenciliğine karşı büyük operasyon başlatan Çin'den yine olumsuz bir açıklama geldi. Ülkenin merkez bankası başkan yardımcısı, risk teşkil eden coin listesine sabit coin'leri de ekledi. Açıklamanın ardından Bitcoin fiyatında düşüş gelmesi de dikkat çekti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) başkan yardımcısı Fan Yifei, sabit coin’lerle ilgili, dünya finans sistemini istikrarsızlaştıracağı konusunda endişeleri olduğunu belirtti:

“Bazı ticari organizasyonların sabit coin dedikleri, 1’e 1 oranında dolara bağlı olan Tether gibi paralar, uluslararası para sistemi, ödemeler ve havale sistemleri için riskler ve zorluklar içeriyor diye düşünüyoruz. Biz zaten kurum olarak bu konuda gerekli önlemleri alıyoruz.”

Hatırlanacağı üzere PBOC salı günü de, Pekin merkezli olan ve kripto para işlemleri için şirketlere yazılım hizmeti veren bir şirketi kapatmıştı. Yapılan açıklamada, kendi kontrol bölgelerinde bu tür şirketlerin çalışmasına izin verilmeyeceği belirtilmişti.

“Diğerleri de finansal ve sosyal açıdan riskli…”

PBOC başkan yardımcısı ayrıca sabit coin’ler dışında kalan kripto paraların da riskli ve problemli olduklarını söyledi:

“Bu para birimleri, birer spekülasyon aracı haline geldiler. Finansal güvenlik ve sosyal istikrar açısından risk teşkil ediyorlar.”

Düşüş açıklama kaynaklı mı?

Fan Yifei’nin açıklamaları, ülkede kripto para madenciliğine yapılan operasyonların ardından bir devlet yetkilisi tarafından yapılan ilk açıklama olması sebebiyle önem taşıyor. Özellikle Tether isminin kullanılması bu konuda dikkat çekiyor. Bilindiği üzere USDT, Çin’de de ciddi şekilde kullanılan bir kripto para…

Birkaç gündür 35 bin doların üzerine çıkmaya çalışan Bitcoin fiyatının, özellikle bu açıklamayla birlikte 33 bin doların altına sarkması da dikkatlerden kaçmazken, en büyük kripto para özellikle Çin kaynaklı olumsuz haberlere rağmen hala 30 bin doların üzerinde güçlü şekilde tutunmayı başardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl