Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin Merkez Bankası dijital yuan cüzdanının özelliklerini tanıttı

Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) konusunda dünyanın en hızlı ilerleme kaydeden ülkesi olarak gösterilen Çin'de merkez bankası, dijital yuan için geliştirilen cüzdanın özelliklerini tanıttı. Cüzdanlarda anonimlik seviyesine göre harcama limitleri de değişkenlik gösteriyor.

Kripto para madencilerine gözaçtırmayan Çin, dijital para teknolojisi konusunda ise hızlı ilerleyişini sürdürüyor. Forkast’ın Çince yayın yapan medya organı Caixin’den aktardığına göre, Çin Merkez Bankası son olarak, ödemelerde kullanılacak olan dijital yuan cüzdanlarının özelliklerini tanıttı.

CBDC için geliştirilen cüzdanlar, farklı seviyelerde anonimlik ve ödeme limitlerine sahip olacak. Cüzdan, hem özel hem de açık cüzdan olarak ikiye ayrılacak. Böylece ‘ana cüzdan’ın izin verdiği şekilde alt-cüzdanlar da oluşturulabilecek. Bu ayırım sayesinde ayrıca donanım ve yazılım saklama araçları da bulunacak.

Ne kadar anonimlik o kadar az bakiye ve harcama limiti

En yüksek anonimlik seviyesi olacak cüzdan için sadece bir cep telefonu numarası gerekecek. Bu cüzdanın bakiye sınırı 10 bin yuan olacak ancak bu bakiyenin hepsi harcanamayacak. Tek seferde 2 bin yuan, günlük toplamda ise 5 bin yuan harcanabilecek.

Anonimlik seviyesi azaltılan cüzdanlar için doğrulanmış bir kimlik kartı ve cüzdana bağlı bir banka hesabı gerekecek. Bu tür cüzdanlarda harcama limiti de artacak. Bakiye limitinin 500 bin yuan olduğu bu cüzdanda, tek seferde 50 bin yuan, günlük toplamda ise 100 bin yuan harcanabilecek.

Bireyler ve ev hanesinin de ayrı ayrı cüzdan oluşturma hakkı bulunuyor. Tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayan kurumlar da açık cüzdan kurabilecek. Bu cüzdanlarda da bakiye ve harcama limitleri, kurulum şartlarına göre değişecek.

Kısa adı e-CNY olan dijital yuan cüzdanları, “hafif” ve “gelişmiş” olmak üzere iki çeşide de ayrılacak. Hafif cüzdanda mobil ödeme uygulamaları olacak. Gelişmiş cüzdan ise entegre edilmiş kartlara uyumlu olabilecek ve cihazlar üzerinde de kullanılabilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl