Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin, dijital yuan ‘white paper’ını yayımladı

Çin Merkez Bankası, dijital yuan'ın 'white paper'ını yayımladı. Dijital yuan'ın çıkarılma sebebinin, dijital ekonominin getirdiği zorunluluklar olduğu belirtilirken, uluslararası kısaltmanın da şu an için e-CNY olarak kalacağı açıklandı.

Kripto paralar konusunda son 2 aydır çok ciddi tedbirler alan ve Bitcoin madenciliği başta olmak üzere bu konudaki her sektöre adeta ‘Ülkeyi terk edin’ mesajı veren Çin, dijital yuan’ın ‘white paper’ını yayımladı.

Bu konuda dünyada açık ara en hızlı giden ülke olan Çin, dijital yuan’ın özellikle ülkede yapılacak olan 2022 Kış Olimpiyatları’na yetiştirilmesini ve bu organizasyon esnasında da kullanılmasını istiyor.

Çin Merkez Bankası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ağ teknolojisinin ve dijital ekonominin güçlü gelişimi, daha uygun, güvenli, kapsayıcı ve gizlilik dostu perakende ödeme hizmetlerini gerektirmektedir. Birçok ülke ve bölgede, merkez bankaları ya da o bölgenin para otoriteleri fintech dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve fiat para birimlerini dijitalleştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Çin Merkez Bankası (PBOC), dijital paraların araştırılmasına ve geliştirilmesine çok büyük önem vermektedir. Bu konuda 2014 yılında bir görev gücü kurduk ve araştırmalarımıza bu şekilde başladık. Araştırmanın kapsamını oluşturan öğeler, ihracın nasıl olacağı, dolaşım, uluslararası kullanım ve temel teknolojilere uyumdu. 2017 yılı sonunda ise Devlet Konseyi’nin onayı ile dijital paraların geliştirilmesi ve kullanım denemelerine başlanması için ticari kurumlarla çalışmaya başladık. Tasarım, geliştirme ve sistem testi temel olarak tamamlandığı için bazı bölgelerde pilot programlar da kısa süre önce başlamıştı.

Uluslararası uygulamalardan dolayı geçici de olsa kısaltması e-CNY olan dijital para birimi üzerinde çalışan PBOC grubu, Çin Merkez Bankası’nın, buradaki amacının, vizyonunun, ve politik değerlendirmesinin görülebilmesi için bu ‘white paper’ı yayımlamaktadır. Ayrıca Dijital ekonomi çağı için açık, kapsayıcı, birlikte çalışabilir bir para birimi hizmeti oluşturmak için herkesle iletişimi halinde olmak istiyoruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl