Çin Merkez Bankası kripto para yasaklarını aynı sertlikte sürdürecek

Mayıs ayında madencilere, Eylül ayında ise tüm kripto para işlemlerine yasak getirilen Çin'de, 2022 yılı da kripto paralar açısından zor geçecek gibi gözüküyor. Çin Merkez Bankası'nın düzenlediği çevrim içi toplantıda bu sene de kripto paralar üzerindeki yüksek baskı ve kontrol mekanizmasının sürdürülmesi kararı çıktı.

bitcoin-cin

Çin kripto paralar hakkındaki yasak politikasında ısrar etme kararı aldı. 2018 yılından sonra kademe kademe kripto para borsalarını ülkeden çıkartan Çin, 2021’in Mayıs ayında ise en büyük darbesini vurarak madenciliği tamamen yasaklamıştı.

Eylül ayında da kripto paralara son darbesini vuran Çin, tüm kripto para işlemlerini ülkede yasakladığını açıklamıştı.

Merkez bankası toplantısında “sanal para” vurgusu

Çin Merkez Bankası bugün düzenlediği çevrimiçi bir toplantıyla 2022 yılını değerlendirdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada kripto para ya da Bitcoin kelimeleri kullanılmasa da “sanal para “vurgus yapıldı ve bu tür varlıkların ticaretinin spekülasyon yarattığı belirtildi.

2022 yılında da sanal para ticareti üzerindeki baskının devam edileceği belirtilen açıklamada “Sanal para ticareti spekülasyonları üzerindeki yüksek baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz” denildi.

Silbert’tan ilginç iddia: Yasaklar kalkacak

Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi olan Grayscale Yatırım’ın ana firması konumundaki Digital Currency Group’un kurucusu ve CEO’su Barry Silbert ise Twitter’dan ilginç bir iddiada bulundu.

Silbert, “Günün sözü: Çin, 2022 yılında Bitcoin yasaklarını kaldıracak” dedi. Silbert’ın bu yorumunu ise takipçileri gerçekçi bulmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl