Çin, bir kripto para yazılım şirketini kapattı ve firmaları uyardı

Çin'deki "Bitcoin operasyonu" durdurak bilmiyor. Ülkenin merkez bankası son olarak, kripto para işlemleri için yazılım hizmeti sunan bir şirketi kapattığını açıkladı ve kurumlarla firmaları bir kez daha uyardı.

Çin Merkez Bankası (PBOC), kripto para işlemleri için yazılım hizmetleri sunan Pekin merkezli bir şirketi kapattı ve bir kez daha, kripto paralarla bağlantılı şirketlere hizmet sunmamaları konusunda kurumları ve firmaları uyardı.

Kapatılan şirket eğlence sektörüne hizmet sağlıyordu ve aynı zamanda ‘kedi coin’ adında kendi kripto parası da bulunuyordu.

Mayıs ayından bu yana büyük darbe

Senelerdir kripto paralar konusunda sert adımlar atan Çin, belki de 2021 yılında bu anlamdaki en engelleyici politikasını uyguladı. Kripto para piyasasının değerinin 2.5 trilyon dolara ulaştığı bir dönemde, önce Elon Musk madencilik konusundaki tweet’leriyle düşüş getirmiş ancak daha sonra Çin’in kripto para madenciliğine karşı büyük bir operasyon başlatması asıl büyük darbeyi vurmuştu.

Çin başkan yardımcısı Liu He liderliğinde yapılan toplantının ardından kripto para madenciliğinin önlenmesi konusunda sert tedbirlerin alınacağı açıklanmıştı. Özellikle fosil yakıt ile çalışan madencilik tesisleri hedef alınmıştı ancak, hidroelektrik santrallerinden enerji toplayan madencilik tesisleri de kapatılınca ülke adeta kripto paralara kendisini kapatmış oldu.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, TSİ sabah saatlerinde 35 bin dolar sınırına geldi ve haberin yayına girdiği dakikalarda ise 34 bin doların hemen altında işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl