Çin’de merkez bankasından 70 milyar dolarlık büyük adım

Son dönemde ekonomik açıdan zor zamanlar yaşayan ve koronavirüs pandemisiyle kapanmaların daha çok arttığı Çin'de merkez bankasından ekonomiye uzun vadede 70 milyar dolarlık likidite sağlayacak önemli bir adım geldi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) bugün yaptığı açıklamayla, Rezerv Gereklilik Oranı’nı (RRR) ikinci kez azaltma adımı attı. Açıklama resmen yapılırken, bankaların rezervlerinde tutmaları gereken paranın yüzde 0.25 oranda azaltıldığı belirtildi. Uygulama 5 Aralık gününden itibaren başlayacak.

Çin Merkez Bankası bu sene ikinci kez RRR kesintisine gidiyor. Son olarak Nisan ayında da yüzde 0.25’lik azaltma adımı atılmıştı. PBOC’den konuyla ilgili yapılan açıklamada tedbirli para politikasının devam edeceği ancak likiditenin de makul bir seviyede tutulacağı belirtildi. Merkez bankası destek paketi şeklinde bir politika ise izlemeyeceğini duyurdu.

70 milyar dolar ekonomiye girecek

Uzmanlar ise PBOC’nin bu hamlesinin uzun vadede Çin ekonomisine fazladan 500 milyar yuan (yaklaşık 70 milyar $) likidite sağlayacağını belirtiyorlar. İlk etapta bankaların, koronavirüsün sert darbe vurduğu ve kredi ödemelerini ertelemek isteyen şirketlerin bu taleplerini kabul etmesini sağlayacağı aktarılıyor.

Konuyla ilgili yorum yapan uluslararası piyasalar uzmanı Şant Manukyan da Twitter hesbaından, “Sürpriz bir adım değil. Dahası, Çarşamba gününden bu yana bankalar 1.27 trilyon yuan krediyi emlak şirketlerine yönlendirmiş durumda olduğu için aslında büyük bir rahatlama da olmayacak” dedi.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi konumunda bulunan Çin’de günlük koronavirüs vaka sayısı 30 binin üzerine çıkmış ve dün Pekin, Şangay, Guangzhou ve Chongqing dahil olmak üzere birçok şehirde karantina kuralları sertleştirilmişti.

Ülkede artan Kovid-19 vakaları nedeniyle kısmi karantina uygulanan bölgeler, gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 21,1’ini oluşturuyor. Çin ekonomisi, ilk çeyrekte yüzde 4,8, ikinci çeyrekte yüzde 0,4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 3,9 büyüme kaydetmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl