Kripto yasaklarıyla bilinen Çin şimdi de metaverse kontrolü istiyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nin devlete ait olan telekomünikasyon şirketi China Mobile, metaverse'te de kontrol mekanizması olması gerektiğini belirtti ve bununla ilgili yeni bir teklif sundu. Kurum, kişilerin verilerinin dijital kimlik sisteminde toplanmasını ve bu sayede metaverse ile diğer sanal alanlarda güvenliğin sağlanmasını öneriyor.

Kripto paraları 2021 yılında yasaklayan ve son dönemde sosyal kredi sistemiyle çok tartışılan Çin şimdi de metaverse gibi sanal alanlarda kontrol sağlamak istiyor. Kripto paralar ve madenciliğinin yasak olmasına rağmen dijital alanda atılımını sürdüren ve metaverse’ün 2023 sonuna kadar daha da geniş kitlelere yayılması beklenen ülkede şimdi de konuyla ilgili önemli bir öneri, bir devlet kurumundan geldi.

POLITICO’nun geçtiği habere göre Çin’in devlet telekomünikasyon kuruluşu olan China Mobile, Birleşmİş Milletler’in iletişim kurumu olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne (ITU) bir öneride bulundu. Öneride, metaverse ve diğer tüm sanal alanlar için bir dijital kimlik oluşturulması talebi getirildi.

“Polis çabuk bulur”

Öneride bu talep için “Sanal dünyada gerekli olan düzeni ve güvenliği sağlamak için…” ifadeleri kullanıldı. Yapılan açıklamada ayrıca, metaverse’te birçok kişinin doğruluk payı bulunmayan dedikodular yayabileceği ve kaos çıkarabileceği ancak bu sistem sayesinde polisin bu kişileri çok çabuk bulma şansının olacağı da kaydedildi.

Sosyal kredi sistemiyle benzer…

Bilindiği gibi Çin, son yıllarda geliştirdiği sosyal kredi sistemiyle ön plana çıkıyor. Belli kurallara uymayan vatandaşlar, uçak ve tren bileti almak ya da çeşitli başka harcamaların yapılması gibi aksiyonlardan men ediliyorlar.

Çin’in BM grubuna sunduğu bu teklifin, organizasyonun ilgili kolu olan ITU tarafından ekim ayında oylanması bekleniyor.

POLITICO’ya konuşan ve bu grubun içinden olduğu belirtilen bir kişi ise, Çin’in sanal dünyalardaki teklifler konusunda ABD ve AB’ye fark attığını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl