Kriptonun yasak olduğu Çin metaverse çalışma grubu kurdu

2021'de kripto paraları tamamen yasaklayan Çin, metaverse konusunda, içinde teknoloji şirketlerinin de bulunduğu bir çalışma grubu kurdu. Grubun içinde Huawei, Ant Group, Tencent ve Baidu gibi teknoloji devleri bulunuyor.

ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, metaverse konusunda “standardizasyonu sağlamak için” bir çalışma grubu oluşturdu. Açıklama, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından resmen yapıldı.

Çalışma grubunun içinde Huawei, Ant Group, Tencent, Baidu, NetEase ve Sense Time gibi Çinli teknoloji devleri de yer alıyor.

Bakanlık eylül ayında da konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve metaverse’ün teknolojisi, terminolojisi ve tasarımı gibi temel standartların belirlenmesi açısından paydaşlar arasında fikir birliğinin sağlanmasının önemli olduğunu kaydetmişti.

“Spekülasyonlar gelişimi engelliyor”

Bakanlığın bugünkü açıklamasında ise akademik ve endüstriyel açıdan şu anda metaverse konusunda bir fikir birliğinin olmadığı, aynı zamanda sermaye ve iş dünyasının da bu alanda spekülasyonlar yaratarak, gerçek teknolojik gelişimi engellediği belirtildi.

Kripto yasak ama…

Çin, özel blok zinciri teknolojisi ve Web3 ile metaverse konusundaki gelişmeleri desteklediğini her defasında duyursa da, merkeziyetsizlik konusundaki yasak ısrarı ise devam ediyor. 2021’de kripto paraları ve madenciliğini yasaklayan ülke CBDC’ler konusunda ise dünyanın 1 numarası olarak görülüyor.

Bakanlık geçen ay da, Web3 konusundaki geliştirmeler için net bir yol haritası açıklayacağını duyurmuştu.

Sadece bir bölgede 35 milyar dolar piyasa değeri olabilir

Çin’in en bilinen bölgelerinden biri olan ve madencilik yasaklarından önce de bu konuda bir merkez olan Sichuan’ın metaverse konusunda da adımlar attığı biliniyor. Sichuan bölge hükumeti, ağustos ayında sadece bölgedeki metaverse piyasa değerinin 2025’te 35 milyar olmasını beklediklerini ifade etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl