Çin’de yeni yılla birlikte ilk ulusal NFT platformu açılıyor

Çin, 1 Ocak 2023 tarihinde NFT’ler için ilk regüle edilmiş piyasasını oluşturmayı planlıyor.

Çin’in yerel haber sitesi Sina News, yeni NFT platformunun devlete ait Chinese Technology Trade ile Art Exhibitions China ve özel bir kuruluş olan Huban Digital Copyrights tarafından geliştirildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, platformun trading lisansının Çin Dijital Borsasına dayandığı ve işlemlerin ilgili dijital koleksiyonlar ve dijital telif haklarını içerdiği bildirildi. Belirli emtia türleri için henüz bir açıklama yapılmadı.

İşlem ve denetim konuları netleşecek

Çin Mobil İletişim Federasyonu Blockchain Özel Komitesi Direktörü ve Baş Dijital Ekonomist Chen Xiaohua’ya göre, Çin Dijital Varlık Trading Platformu’nun lansmanı, dijital varlıkların yasal niteliğini, işlem yöntemlerini, denetim konularını netleştirecek. Xiaohua, bunun ilgili kurallar ve standartların oluşturulmasını sağlayacağını, ikincil dijital varlık işlemleri piyasasının uyumlu, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelişim aşamasını başlatacağını söyledi.

Çin İletişim Endüstrisi Birliği Blockchain Özel Komitesi Eş Başkanı Yu Jianing, verdiği demeçte, platformun piyasaya sürülmesinin Çin’in kültür endüstrisinin dijital dönüşüm sürecinin hızlanmasını temsil ettiğini söyledi.

“Çin’deki NFT piyasası önemli ölçüde etkilenecek”

Çin ulusal NFT platformu ocak ayında yayına girecek. Bu gelişmenin Çin’deki NFT piyasasını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Alıcı ve satıcıların NFT’leri bulması ve alım satımını yapmasının daha kolay hale geleceği söyleniyor.

Platform, NFT’ler’in alım satımını ve dijital varlıklar için telif haklarının transferini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Çin’in NFT karnesi

Çin’de NFT’ler, nadir dijital koleksiyon parçalarını doğrulamanın ve satmanın bir yolu olarak popülerlik kazanmıştı. Ülkede NFT pazarı son yıllarda önemli ölçüde büyürken çeşitli platformlarda çok sayıda yüksek profilli satış gerçekleşti.

Ayrıca, merkezi bir pazarın olmaması, alıcılar ile satıcıların NFT’leri hızlı bir şekilde bulmasını ve alım satım yapılmasını zorlaştırdı. Bazı NFT’lerin gerçekliği ve mülkiyeti konusunda da endişeler bulunuyordu.

Bu sorunları ele almak amacıyla Çin hükümeti 2021 yılında ulusal bir NFT platformu geliştirmek için çalıştığını duyurmuştu. Pazar yerinin, NFT’lerin alım satımı için merkezi bir platform sağlaması, NFT pazarını daha iyi düzenlemenin ve yaratıcıların ve tüketicilerin haklarını korumanın bir yolu olması amaçlanıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl